Dziewięć regionów z Polski, Czech i Austrii podpisało w Brukseli deklarację dotyczącą powstania autostrady na linii Gdańsk - Brno - Wiedeń. Deklaracja dotyczy priorytetowego projektu TEN-T nr 25, podkreśla regionalne i europejskie znaczenie tej autostrady.
Dolna Austria zaproponowała podpisanie deklaracji, której celem jest wstawienie się za szybką realizacją tego korytarza, po zablokowaniu budowy na czeskim odcinku (czeski audyt wykazał, że nie ma zapotrzebowania na taką autostradę). Zablokowanie prac na jednym z odcinków powoduje oddalenie w czasie ukończenia autostrady.
Wśród sygnatariuszy aktu znalazły się: województwo pomorskie, łódzkie, śląskie, kujawsko-pomorskie, kraj morawsko-śląski, ołomuniecki i południowomorawski oraz Dolna Austria i Wiedeń.
Deklarację podpisali także europarlamentarzyści.
***
W celu stworzenia sprawnego systemu komunikacji wewnątrz Unii Europejskiej politycy europejscy postanowili stworzyć Transeuropejską Sieć Transportową (TEN-T), pozwalając w ten sposób na szybki i prosty transport dóbr i osób pomiędzy krajami członkowskimi.
Wymagane nakłady finansowe do ukończenia i unowocześnienia sieci transportowej w rozszerzonej Unii to około 500 miliardów euro w latach 2007-2020. Wspólnota Europejska popiera wdrożenie inicjatywy TEN-T poprzez kilka instrumentów finansowych Wspólnoty oraz pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Źródło: (mac) Urząd Marszałkowski w Łodzi/ Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
| « poprzednia | następna » |
|---|








