edroga.pl - portal drogowy

Czwartek
24 Maj
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Rozmaitości Wiadomości drogowe "Kulturalna jazda" na A1 i obwodnicy Trójmiasta

"Kulturalna jazda" na A1 i obwodnicy Trójmiasta

Email Drukuj

Kampania społeczna „Kulturalna Jazda” objęła swoim zasięgiem autostradę A1 i drogę ekspresową S6 - obwodnicę Trójmiasta. Jej celem jest propagowanie zasad kulturalnego zachowania się kierowców.

„Kulturalna Jazda” zachęca kierowców do stosowania bezpiecznych zachowań na drodze: do zachowania odstępu, pomocy przy włączaniu się do ruchu, zjeżdżaniu na prawy pas jezdni. Te działania mają poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu. Zmniejszenie liczby wypadków i kolizji powinno przełożyć się wymierny efekt finansowy.

- Stłuczki, wypadki i karambole na obwodnicy Trójmiasta stanowią spory problem - tłumaczy zaangażowanie w kampanię Franciszek Rogowicz, dyrektor oddziału gdańskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - To nie tylko utrudnienia w ruchu, ale również uszkodzona infrastruktura techniczna. w 2009 roku wymieniliśmy 4000 metrów barier ochronnych, co kosztowało 800 tys. zł. Do tego te prace remontowe powodują utrudnienia w ruchu przez 110 dni w roku (konieczność zamknięcia jednego pasa ruchu).

Akcja „Kulturalna Jazda” będzie prowadzona przez cały rok 2010. Pierwszy etap działań potrwa do końca marca bieżącego roku. Po jego zakończeniu planowane są kolejne odsłony.

W pierwszej kolejności uczestnicy ruchu drogowego zostaną zaproszeni do tworzenia społeczności ludzi kulturalnych za kierownicą. Będą oni zachęcani do dzielenia się swoimi uwagami i spostrzeżeniami na temat obyczajów panujących na polskich drogach. W efekcie powstanie Konstytucja Kulturalnego Kierowcy - zestaw prawideł, namawiających do uprzejmości i wzajemnego poszanowania na drodze. Forum wymiany informacji będzie serwis internetowy www.kulturalnajazda.pl.

Organizatorem kampanii „Kulturalna Jazda” jest spółka Gdansk Transport Company - koncesjonariusz autostrady A1 oraz agencja Fabryka Kreacji. Wśród partnerów, oprócz GDDKiA, jest między innymi Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Katedra Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej oraz Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Intencją organizatorów jest również propagowanie uzgodnionych z kierowcami prawidłowych wzorów myślenia i modeli zachowania w ruchu drogowym. Ważnym punktem programu edukacyjnego będą cykliczne audycje radiowe z udziałem zaproszonych gości i słuchaczy. Dodatkowo, w pierwszych miesiącach kampanii, działania merytoryczne wsparte zostaną akcją promocyjną (m.in. billboardy i reklamy radiowe). Swoim autorytetem kampanię wsparły także znane osobistości ze świata kultury i sportu.

Źródło: GDDKiA/ Oddział Gdańsk

Komentarze (0)add
Napisz komentarz
Zmniejsz | Zwiększ

busy
 

Od redakcji

 

Drogi a zrównoważony rozwój miast

Ulice powinny nie tylko umożliwiać płynny ruch samochodowy, ale także być przestrzeni...

Tematy z forum

 

Istota problemu D-44

Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu w toku konsultacji społecznych w sprawie projektów...

Zdaniem drogowców

 

Strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej

Za wprowadzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej jako odrębnego instrumentu prawn...

Drogowy blog

 

e-Systemy w transporcie

Gdy mówimy o unowocześnieniu i przebudowie polskiej sieci drogowej to mamy na myśli ró...

Ze świata

 

Odchudzanie dróg

Określeniem „odchudzanie dróg” posłużono się po raz pierwszy w 1996 roku w Stanac...

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Newsletter

Sonda

Czy Piłkarska Reprezentacja Polski na EURO 2012: