edroga.pl - portal drogowy

Czwartek
24 Maj
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Rozmaitości Wiadomości drogowe ZRID dla obwodnicy Przemyśla

ZRID dla obwodnicy Przemyśla

Email Drukuj

ZRID dla obwodnicy PrzemyślaWojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta wydał w ubiegłym tygodniu decyzję o zezwoleniu na realizację obwodnicy Przemyśla.

Na wniosek prezydenta Przemyśla wojewoda nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, uzasadniając to szczególnie ważnym interesem społecznym i gospodarczym. Podkreślił również, że przedsięwzięcie to ma charakter priorytetowy i zakwalifikowane zostało do zadań, które mają być współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Natomiast minister finansów poinformował, że przyznał Przemyślowi ponad 11 mln zł ze środków rezerwy subwencji ogólnej na dofinansowanie budowy wschodniej drogi obwodowej miasta. Pieniądze te stanowić będą uzupełnienie wkładu własnego gminy, niezbędnego do realizacji projektu współfinansowanego ze środków UE.

Wskazując w decyzji wojewody na konieczność szybkiej realizacji i wdrożenia projektu budowy obwodnicy Przemyśla zaznaczono, że pozwoli to m.in. na:
- eliminację wąskich gardeł komunikacyjnych na drogach krajowych, stanowiących główny układ komunikacyjny miasta w kierunku północ-wschód i zachód-wschód,
- skrócenie czasu przejazdu przez miasto,
- przeniesienie ruchu tranzytowego z centrum miasta na obwodnicę, a tym samym odciążenie istniejącego układu komunikacyjnego i zmniejszenie dużego natężenia ruchu na istniejącej sieci ulic miejskich w Przemyślu,
- przejęcie w decydującej mierze ruchu ciężkiego, co w radykalny sposób zmniejszy uciążliwe oddziaływanie istniejącej drogi na pobliskie otoczenie, w tym zabudowę mieszkaniową w centrum Przemyśla w zakresie hałasu, zanieczyszczenia powietrza i drgań,
- poprawę bezpieczeństwa ruchu.

Decyzja wojewody zatwierdza także m.in. projekt budowlany przedsięwzięcia, podział nieruchomości na potrzeby tej inwestycji, ustala obowiązek przebudowy istniejących sieci uzbrojenia terenu i dróg innych kategorii, ustala warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska, ochrony zabytków i dóbr kultury współczesnej oraz potrzeb obronności państwa.

Wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację tej inwestycji jest ostatnim wymaganym elementem koniecznym do podpisania umowy o dofinansowanie oraz do ogłoszenia przetargu na realizację robót. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest na IV kwartał 2010 roku.

Źródło: Urząd Miejski w Przemyślu

Komentarze (0)add
Napisz komentarz
Zmniejsz | Zwiększ

busy
 

Od redakcji

 

Drogi a zrównoważony rozwój miast

Ulice powinny nie tylko umożliwiać płynny ruch samochodowy, ale także być przestrzeni...

Tematy z forum

 

Istota problemu D-44

Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu w toku konsultacji społecznych w sprawie projektów...

Zdaniem drogowców

 

Strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej

Za wprowadzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej jako odrębnego instrumentu prawn...

Drogowy blog

 

e-Systemy w transporcie

Gdy mówimy o unowocześnieniu i przebudowie polskiej sieci drogowej to mamy na myśli ró...

Ze świata

 

Odchudzanie dróg

Określeniem „odchudzanie dróg” posłużono się po raz pierwszy w 1996 roku w Stanac...

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Newsletter

Sonda

Czy Piłkarska Reprezentacja Polski na EURO 2012: