edroga.pl - portal drogowy

Czwartek
24 Maj
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Rozmaitości Wiadomości drogowe Odnowy nawierzchni w stolicy

Odnowy nawierzchni w stolicy

Email Drukuj

Odnowy nawierzchni w stolicyW ciągu ostatnich siedmiu lat Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wymienił nawierzchnię blisko 380 km ulic, czyli niemal połowy wszystkich, którymi zarządza.

Jesienią każdego roku inspektorzy nadzoru Zarządu Dróg Miejskich dokonują przeglądu stanu technicznego dróg. Co pięć lat wyłoniona w drodze przetargu firma, dokonuje kompleksowej oceny zarządzanych przez ZDM dróg i na jej podstawie ulice kwalifikowane są do naprawy.

Zarząd Dróg Miejskich od 10 lat wymienia nawierzchnie jezdni poprzez sfrezowanie istniejącej i ułożenie nowej. W ramach tych robót przed skrzyżowaniami układana jest siatka zabezpieczająca przed „tarką”, wymieniane i regulowane są włazy istniejącej sieci infrastruktury podziemnej, odtwarzane jest oznakowanie poziome z klejonych na gorąco taśm ze strukturą. Prace trwają od godziny 22.00 w piątek do 18.00 w niedzielę. Nowa jezdnia jest dopuszczana do ruchu w poniedziałek około godz. 4.00. Ulica zamknięta jest jedynie przez 54 godziny.

Nowa, wzmocniona nawierzchnia jest znacznie bardziej odporna na zniszczenia, zapewnia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jest także odporna na zmęczenie pod wpływem dużego obciążenia ruchem oraz koleinowanie. Przy jej wymianie miejscami wzmacniana jest także podbudowa jezdni. Wymiana nawierzchni nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale też usprawnia ruch samochodowy. Stosowana technologia jest kilkakrotnie tańsza w porównaniu z remontem kapitalnym i możliwa do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie jest niezbędny generalny remont ulicy. Odnowienie nawierzchni ulic tą metodą jest efektywne ekonomicznie, a dzięki temu, że roboty wykonywane są tylko w weekendy, stanowi zminimalizowane zakłócenie w funkcjonowaniu miasta, pozwala w krótkim czasie przywrócić komfort i bezpieczeństwo ruchu pojazdów.

Trwałość nawierzchni jest oceniana na dziesięć lat, a proces może być powtarzany wielokrotnie. Trwa przy tym zaledwie kilkadziesiąt godzin, a pozwala na uzyskanie tych samych warunków ruchu dla kierowców co remont kapitalny. Remont kapitalny wymaga zamknięcia ulicy na 2-6 miesięcy i prowadzenia ruchu drogami objazdowymi. Od 50 do 75 proc. kosztów generalnego remontu pochłania przebudowa infrastruktury podziemnej. Do tego dochodzą koszty społeczne - hałas, zużycie paliwa i strata czasu kierowców. Remont kapitalny stosuje się w wypadku, gdy niezbędna jest wymiana dolnych warstw drogi tzw. podbudowy.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Komentarze (1)add
0
Dlaczego nie mozna czegos takiego robic w Krakowie?
Napisane przez Gość , April 12, 2010
Dlaczego nie można czegoś takiego robić w Krakowie? Nie znam tak dużego miasta, w którym drogi byłyby w gorszym stanie. W Krakowie jest tragedia.
zgłoś nadużycie
odbierz punkt
dodaj punkt
Punkty: +0
Napisz komentarz
Zmniejsz | Zwiększ

busy
 

Od redakcji

 

Drogi a zrównoważony rozwój miast

Ulice powinny nie tylko umożliwiać płynny ruch samochodowy, ale także być przestrzeni...

Tematy z forum

 

Istota problemu D-44

Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu w toku konsultacji społecznych w sprawie projektów...

Zdaniem drogowców

 

Strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej

Za wprowadzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej jako odrębnego instrumentu prawn...

Drogowy blog

 

e-Systemy w transporcie

Gdy mówimy o unowocześnieniu i przebudowie polskiej sieci drogowej to mamy na myśli ró...

Ze świata

 

Odchudzanie dróg

Określeniem „odchudzanie dróg” posłużono się po raz pierwszy w 1996 roku w Stanac...

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Newsletter

Sonda

Czy Piłkarska Reprezentacja Polski na EURO 2012: