W październiku, listopadzie i grudniu ginie na drogach dwa razy więcej osób niż w lecie. Dlatego policjanci zorganizowali akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", w ramach której raz w miesiącu przez cały okres jesienno-zimowy będą zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierowca - pieszy.
Akcja rozpoczyna się już dziś (10 września).
Każdego roku, począwszy od września, gwałtownie rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co jest to związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego ważnym elementem kamapanii będzie promocja elementów odblaskowych.
Główne przyczyny wypadków powodowanych przez pieszych to nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jej w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię zza pojazdu.
Do większość potrąceń dochodzi w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego, tj. na przejściu dla pieszych, skrzyżowaniu, chodniku, poboczu i przystanku komunikacji publicznej.
W 2009 roku na drogach śmierć poniosło 1477 pieszych (32,3 % ogółu ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych), a 12328 zostało rannych.
Podobnie jak piesi, także rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie oraz nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe.
Na drogach, głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych, można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Nie wszyscy piesi noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą więc być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Należy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych i zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.
Źródło: (BRD/js)/ Komenda Główna Policji
| « poprzednia | następna » |
|---|








