edroga.pl - portal drogowy

Piątek
25 Maj
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Rozmaitości Wiadomości drogowe Aktywne oznakowanie przejść dla pieszych w Poznaniu

Aktywne oznakowanie przejść dla pieszych w Poznaniu

Email Drukuj

Na kilku poznańskich ulicach ustawione zostało aktywne oznakowanie przejść dla pieszych. Miejsca ustawienia oznakowania zostały wybrane ze względu na brak sygnalizacji świetlnej, duże natężenie ruchu, zwłaszcza samochodowego oraz brak oświetlenia drogowego. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom, którzy zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym i gorszej widoczności obawiają się przekraczać ruchliwe ulice.

Oznakowanie ustawiono na ulicy Lechickiej, Lutyckiej, Obornickiej, Szydłowskiej, Sokoła, Dymka, Chartowo.

System wykorzystuje technologię solarną i diody typu LED. Jego zdaniem jest ochrona pieszego lub rowerzysty w chwili, w której faktycznie zbliża się do przejścia dla pieszych lub je przekracza. Jest to możliwe dzięki detektorowi ruchu działającemu w podczerwieni. Sygnał do modułu przesyłany drogą radiową dzięki czemu nie potrzebne są kable czy przewody.
Detektor nie wykrywa gałęzi, liści ani pieszych poruszających się równolegle do przejścia dla pieszych, więc nie powinien utrudniać ruchu kołowego. System zasilany jest energią słoneczną. Posiada również sensor natężenia światła naturalnego, dzięki któremu regulowana jest moc emisji światła ostrzegawczego w zależności od pory dnia, roku i warunków atmosferycznych. W efekcie nie oślepia kierowców, a światło widoczne jest z dużej odległości.

System jest mobilny, a jego zakup i montaż jest tańszy i szybszy od budowy sygnalizacji świetlnych.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu

Komentarze (0)add
Napisz komentarz
Zmniejsz | Zwiększ

busy
 

Od redakcji

 

Drogi a zrównoważony rozwój miast

Ulice powinny nie tylko umożliwiać płynny ruch samochodowy, ale także być przestrzeni...

Tematy z forum

 

Istota problemu D-44

Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu w toku konsultacji społecznych w sprawie projektów...

Zdaniem drogowców

 

Strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej

Za wprowadzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej jako odrębnego instrumentu prawn...

Drogowy blog

 

e-Systemy w transporcie

Gdy mówimy o unowocześnieniu i przebudowie polskiej sieci drogowej to mamy na myśli ró...

Ze świata

 

Odchudzanie dróg

Określeniem „odchudzanie dróg” posłużono się po raz pierwszy w 1996 roku w Stanac...

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Newsletter

Sonda

Czy Piłkarska Reprezentacja Polski na EURO 2012: