edroga.pl - portal drogowy

Piątek
25 Maj
2012
Wielkość czcionki
  • Powiększ czcionkę
  • Standardowa wielkość czcionki
  • Zmniejsz czcionkę
Rozmaitości Wiadomości drogowe Toruń: mury na Fosie Staromiejskiej

Toruń: mury na Fosie Staromiejskiej

Email Drukuj

Toruń: mury na Fosie StaromiejskiejRelikty dawnych murów miejskich Torunia zostały odsłonięte podczas remontu Fosy Staromiejskiej. Choć ulica będzie wkrótce przykryta kamienną kostką, przebieg średniowiecznych murów zostanie zaznaczony innym kolorem nawierzchni. Prace potrwają do końca sierpnia br.

To drugi etap remontu Fosy Staromiejskiej. Najpierw w czerwcu drogowcy wyremontowali odcinek ulicy od Wałów gen. Sikorskiego do ul. Piekary. Teraz prace przeniosły się fragment obok Teatru Wilama Horzycy. Choć dla wielu kierowców zamknięcie tego odcinka jest sporym utrudnieniem w dojeździe do starówki, nie ma innej rady - ulica wymagała już remontu. Wakacyjny termin robót wybrano też ze względu na przerwę w działalności teatru, dla którego Fosa Staromiejska jest ulicą dojazdową. Objazd został wytyczony ulicami: Wały gen. Sikorskiego - pl. Artylerii -  ul. Fosa Staromiejska.

Drogowcy układają na ulicy nową jezdnię z kostki kamiennej, a od strony teatru - chodnik z płyt kamiennych. Jako wspólna inwestycja miasta i teatru powstaje też nowy parking z prawdziwego zdarzenia.

Jak to zwykle bywa z pracami drogowymi na starówce, nie obyło się bez wykopania czegoś zabytkowego. Po zdjęciu starej nawierzchni Fosy Staromiejskiej odsłoniły się pozostałości średniowiecznych murów obronnych - obecnie bardzo dobrze widać ich przebieg. Warto wspomnieć, że jeszcze do 1889 roku obok dzisiejszego hotelu Polonia stała Brama Chełmińska, jedna z 8 bram prowadzących w średniowieczu na starówkę, ostatecznie została rozebrana przez prusaków. Jej wizerunek można obejrzeć na pamiątkowej tablicy ustawionej na skwerze przy teatrze. Odsłonięte obecnie relikty murów nie znikną całkowicie pod nową nawierzchnią Fosy Staromiejskiej. Zgodnie z sugestią Miejskiego Konserwatora Zabytków ich przebieg zostanie zaznaczony innym kolorem kostki.

Wykonawcą robót jest firma Prasbet z Grudziądza, a ich koszt to 478 tys. zł.

Źródło: ZDM Toruń

Komentarze (0)add
Napisz komentarz
Zmniejsz | Zwiększ

busy
 

Od redakcji

 

Drogi a zrównoważony rozwój miast

Ulice powinny nie tylko umożliwiać płynny ruch samochodowy, ale także być przestrzeni...

Tematy z forum

 

Istota problemu D-44

Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu w toku konsultacji społecznych w sprawie projektów...

Zdaniem drogowców

 

Strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej

Za wprowadzenia stref ograniczonej emisji komunikacyjnej jako odrębnego instrumentu prawn...

Drogowy blog

 

e-Systemy w transporcie

Gdy mówimy o unowocześnieniu i przebudowie polskiej sieci drogowej to mamy na myśli ró...

Ze świata

 

Odchudzanie dróg

Określeniem „odchudzanie dróg” posłużono się po raz pierwszy w 1996 roku w Stanac...

Kontakt

Napisz do Nas:

redakcja@edroga.pl

Newsletter

Sonda

Czy Piłkarska Reprezentacja Polski na EURO 2012: