Samorząd województwa łódzkiego wspiera realizację obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jednym z elementów jest zacieśnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi w regionie, które są bardzo ważnym partnerem dla samorządu.
Stworzenie sprawnej komunikacji między najważniejszymi ośrodkami w województwie to jedno z priorytetowych zadań obecnego zarządu województwa łodzkiego. - Sztandarowym przykładem jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która połączy Sieradz, Kutno, Koluszki oraz Łowicz z Łodzią – mówi marszałek Witolda Stępień. - Na trasie jeździć będą nowoczesne szynobusy, które zatrzymywać się będą na nowych lub wyremontowanych przystankach i dworcach.
Pasażerowie w pełni zaczną korzystać z ŁKA w drugiej połowie 2014. Wartość projektu wynosi ponad 400 mln zł, z czego około 50% pokryje dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Marszałek Witolda Stępień spotkał się z przedstawicielami kilku organizacji pozarządowych zajmujących się w regionie kwestiami transportu, m.in. Instytutu Spraw Obywatelskich, który realizuje projekt „Tiry na tory”, Łódzkiej inicjatywy na rzecz przyjaznego transportu oraz Stowarzyszenia Fabrykancka. Społecznicy podjęli tematy związane z organizacją transportu w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z finansowaniem transportu zbiorowego, zwłaszcza kolei. Jednym z wątków było również uwzględnianie pomysłów organizacji pozarządowych w opracowaniu strategii rozwoju transportu dla województwa łódzkiego.
W województwie realizowanych jest wiele inwestycji związanych ze zrównoważonym transportem. Zyskały one aprobatę zarządu województwa i uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych. Do najciekawszych zaliczyć można budowę ścieżki rowerowej pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Spałą, poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu miejskiego na terenie Pabianic, zakup taboru autobusowego przez miasto Bełchatów oraz budowę obwodnic miast w regionie wyprowadzających ruch samochodowy poza centrum osiedli mieszkaniowych.
Źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi
| « poprzednia | następna » |
|---|








