17 października weszły w życie dwa rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej roślin (poz. 1409) i grzybów (poz. 1408). Rozporządzenia określają gatunki roślin i grzybów objęte ochroną ścisłą (w przypadku roślin wyszczególniono gatunki wymagające ochrony czynnej), ochroną częściową, w tym gatunki, które mogą być pozyskiwane i sposoby ich pozyskiwania, a także gatunki wymagające ustalenia stref ochrony ich ostoi lub stanowisk.

W rozporządzeniach określono również właściwe dla poszczególnych gatunków lub grup gatunków zakazy i odstępstwa od zakazów oraz sposoby ochrony gatunków. Rozporządzenia różnicują zakazy w stosunku do roślin oraz grzybów dziko i innych niż dziko występujących. W stosunku do gatunków roślin objętych ochroną na podstawie dyrektywy siedliskowej, które nie występują naturalnie na terenie Polski, wprowadzono nowe regulacje dotyczące m.in. ich wwozu, sprzedaży i przetrzymywania.

Celem rozporządzeń jest dostosowanie przepisów wykonawczych do przepisów ustawy o ochronie przyrody, w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 13 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody i niektórych innych ustaw. Jednocześnie w ciągu ostatnich lat wiedza o gatunkach i sposobach ich ochrony znacznie się poszerzyła, dlatego też nowe rozporządzenia aktualizują listę gatunków roślin i grzybów objętych ochroną oraz dostosowują zakazy do potrzeb ich ochrony.

Źródło: GDOŚ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.