edroga.pl - Wiadomości drogowe

Menu

Wt23122014

Ostatnia aktualizacja15:56:30

Wstecz Jesteś tutaj: Strona główna Wiadomości drogowe

Wiadomości drogowe

Konsultacje publiczne do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023

Głównym celem projektu jest budowa spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych. Odcinki dróg, które już są budowane lub planowane, będą uzupełnione o kolejne.  W nowej perspektywie finansowej UE na budowę nowoczesnych dróg rząd chce przeznaczyć 92,8 mld zł. Pieniądze te będą pochodziły ze środków krajowych i unijnych. Na utrzymanie i zarządzanie drogami w latach 2014-2023, MIR określił wydatki z budżetu państwa na poziomie ok. 48,7 mld zł. Z tych pieniędzy mają być finansowane prace przygotowawcze, remonty, utrzymanie i przebudowa dróg, a także przedsięwzięcia zmierzające do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nadal są prowadzone prace w ramach programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Limit wydatków na ich realizację wynosi 14,5 mld zł. W sumie na inwestycje drogowe przeznaczono 155,9 mld zł.

Więcej informacji:

http://www.mir.gov.pl/aktualnosci/Transport/Strony/Konsultacje_PBDK_2014_2023.aspx

Źródło: MiR

Archeolodzy na budowie S5

Archeolodzy pracują na trasie nowej drogi ekspresowej S5 od granicy województwa wielkopolskiego do Wrocławia. Wyznaczono prawie 30 miejsc, gdzie będą prowadzić swoje badania. 
 
Koło Żmigrodu odnaleziono ślady kilku osad z różnych okresów między innymi Łużyckiej czy Przeworskiej z czasów wpływów Rzymskich. Jak przekonują badacze, ich prace powinny się zakończyć w maju.
 
***
 
Budowa drogi S5 na terenie Dolnego Śląska podzielona jest na trzy zadania. Na pierwszym, od Korzeńska do Bożęcina, powstają drogi technologiczne, potrzebne do obsłużenia budowy, a właściwe prace budowlane powinny wystartować na wiosnę. Ten odcinek wykona konsorcjum firm Budimex i należąca do Strabag Heilit Woerner. Kontrakt opiewa na kwotę ponad 576 mln zł brutto.
 
Powstaną tu dwa węzły i podwójny MOP. Droga starym śladem pójdzie jedynie  od granicy województwa do Żmigrodu. Dalsza część pierwszego odcinka wytyczono całkowicie nowym szlakiem. Jak przekonują drogowcy, najtrudniejszym wyzwaniem może być 750-metrowa estakada przebiegająca nad rzeką Baryczy i linią kolejową E59 Wrocław Poznań.
 
Pierwszy odcinek S5 ma być gotowy pod koniec 2017 roku. GDDKiA zapewnia, że całym, prawie 50-kilometrowym odcinkiem S5 kierowcy pojadą już w grudniu 2017 roku. Szacuje się, że czas podróży na tym odcinku skrócić się może nawet o 30 minut.
 
Źródło: UM Wrocław
 

Warszawa: tramwaje pojadą na Bemowo

22 grudnia mieszkańcy Bemowa odzyskali trasę tramwajową na ul. Powstańców Śląskich i Radiowej, pomiędzy pętlami Koło i Nowe Bemowo. Na swoje zwykłe trasy wróciły tramwaje linii 6, 23, 24 i 28. Nie jeżdżą już autobusy linii, które zastępowały wyłączone tramwaje, czyli Z-2 i Z-3.
 
Tramwaje Warszawskie budują na Bemowie trasę tramwajową od ul. Górczewskiej do Radiowej. Robotnicy zakończyli właśnie budowę połączenia nowej trasy z torami na ul. Radiowej i Powstańców Śląskich, dlatego znowu mogą tu jeździć tramwaje.
 
Kilka dni temu, 18 grudnia wieczorem, mieszkańcom Wawra i Bielan oddano wyremontowane odcinki ulic.
 
Późnym wieczorem otwarte dla ruchu zostały: odcinek ul. Trakt Lubelski pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Kadetów i Lucerny a ul. Klimontowską oraz wschodnia jezdnia ul. Marymonckiej pomiędzy ul. S.B. Lindego i Mostem M. Skłodowskiej-Curie. 
 
Na obydwu tych fragmentach ulic Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji budowało kanalizację, a po zakończeniu swoich prac wodociągowcy wyremontowali ulice. 
 
W tym rejonie Wawra w ciągu ostatnich kilku lat przebudowane zostało kilka kilometrów ulic: Zwoleńska, Trakt Lubelski i Kadetów. Są nowe jezdnie, chodniki, przejścia dla pieszych z azylami bezpieczeństwa, przystanki autobusowe.
 
Natomiast na ul. Marymonckiej budowniczowie kolektora oddali kierowcom odcinek wschodniej jezdni, czyli w kierunku mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Ruch na dalszym odcinku, tj. od ul. S.B. Lindego do ul. S. Żeromskiego nadal będzie prowadzony tylko na jezdni zachodniej (w obydwu kierunkach) – tutaj trwają jeszcze prace budowlane, które zakończą się w przyszłym roku.
 
Źródło: UM Warszawa

Obwodnica Leśnicy będzie gotowa w połowie 2017 roku

Jest już umowa na budowę obwodnicy Leśnicy, osiedla w zachodniej części Wrocławia. Wartość prac wyniesie niemal 131 mln zł. Teraz rozpoczyna się faza projektowania, a prace budowlane ruszą we wrześniu. Nową obwodnicą kierowcy pojadą w czerwcu 2017 r.
 
Inwestycja obejmie zaprojektowanie i budowę 7,1 km nowej jezdni we wrocławskiej dzielnicy Leśnica, która połączy ul. Średzką z Graniczną. Obwodnica będzie dwukierunkową drogą jednojezdniową. Ponadto, w ramach zadania powstanie nowy most nad rzeką Bystrzycą o długości 335,6 m i szerokości ponad 16 m. Wybudowane zostaną także dwa wiadukty: nad przyszłą linią kolejową do portu lotniczego i nad aleją Stabłowicką, a także przejście technologiczne i przejścia dla zwierząt.
 
Ze względu na to, że teren inwestycji jest objęty programem Natura 2000 „Łęgi nad Bystrzycą”, prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.
 
***
 
Harmonogram budowy obwodnicy tego osiedla powstał pod koniec 2012 roku. Planowano wtedy, że droga będzie gotowa w połowie 2015 roku. Jednak w 2013 roku inwestycję zablokowało  stowarzyszenie "Wspólnota Jerzmanowo", skłądając protest do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przeciw poprowadzeniu nowej trasy przez obszar chroniony Natura 2000. 
 
Przetarg dla wykonawców ogłoszono zatem dopiero w marcu tego roku. Został on jednak zawieszony, gdy stowarzyszenie "Wspólnota Jerzmanowo" zaskarżyła wydaną w końcu przez GDOŚ decyzję środowiskową. Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę oddalił w ostatnich dniach października. Kilka tygodni później rozstrzygnięto przetarg, a w drugiej połowie grudnia doszło w końcu do podpisania umowy z wybranym wykonawcą - firmą Skanska.
 
Źródło: Skanska/ UM Wrocław

100 mln zł na kolej w Radomiu

Większy komfort dla pasażerów oraz sprawniejszy ruch kolejowy i drogowy to będą główne efekty modernizacji linii kolejowej nr 8, łączącej Warszawę z Radomiem. Prace rozpoczną się w styczniu 2015 r.
 
Podpisana została już umowa na realizację pierwszego etapu, obejmującego przebudowę stacji Radom oraz stacji Radom Wschodni. Dzięki tej inwestycji radomskie przystanki zyskają wyższe perony, nowe wiaty, ławki, elementy małej architektury oraz nowoczesny system nagłośnienia. 
 
– Inwestycje w modernizację polskiej kolei to nie tylko Pendolino. To także liczne projekty o charakterze lokalnym i regionalnym. Cieszę się, że w Radomiu - mieście, które ma dla mnie szczególne znaczenie - rozpoczyna się tak duże i ważne przedsięwzięcie. Dla pasażerów oznacza to wyższy komfort podróży i oczekiwania na pociągi – powiedziała minister Maria Wasiak.
 
W ramach inwestycji przebudowany zostanie również układ torowy. W sumie, na stacji w Radomiu, odnowionych zostanie 38 rozjazdów, które są jednym z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie i płynności ruchu kolejowego. Korzyści z inwestycji odczują także kierowcy za sprawą nowego mostu kolejowego, który usprawni komunikację w mieście. W ramach wartej 100 mln zł inwestycji, w Radomiu zaplanowano także budowę nowego Lokalnego Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym. 
 
Zakontraktowana inwestycja jest częścią projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie – Radom”. 
 
Źródło: MIR

Wszystkie Kontrakty Terytorialne już podpisane

- Dzisiaj podpisujemy ostatnie z porozumień i tym samym kończymy proces uzgadniania kluczowych dla strony rządowej i samorządowej celów do realizacji w najbliższych latach oraz najważniejszych przedsięwzięć - powiedziała minister Maria Wasiak 19 grudnia, podczas uroczystości zawarcia Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Pomorskiego.

Czytaj więcej...

Dolnośląskie: protest na DK nr 8

Dziś (19 grudnia) między 12.00 a 16.00 odcinek drogi krajowej nr 8 od Wrocławia do granicy z Czechami będzie blokowany w sumie w dziewięciu miejscach.

Czytaj więcej...

Dymisje w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisje czterech wiceministrów infrastruktury i rozwoju: Zbigniewa Klepackiego, Marcina Kubiaka, Adama Zdziebło i Janusza Żbika.

Czytaj więcej...

141,5 mld zł na drogi krajowe do 2023 roku

Rząd ma przyjąć projekt programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020 na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2015 r.

Czytaj więcej...

Sklep edroga.pl - poleca książkę

Infrastruktura wodno-ściekowa w planowaniu miast

Infrastruktura wodno-ściekowa w planowaniu miast

Praktyczny poradnik poświęcony zasadom opracowywania i prezentowania problematyki technicznej infrastruktury wodno-ściekowej w planach zagospodarowania przestrzennego miast.