300 wypadków z udziałem motocyklistów, w wyniku których życie straciło 32 osoby, w tym 30 miłośników jednośladów – to dane tylko od początku roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o zachowanie ostrożności i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Słoneczna aura oraz dobre warunki do jazdy sprawiły, że na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Niestety, Policja odnotowała już pierwsze poważne wypadki z udziałem ich właścicieli.

W ubiegłym roku motocykliści uczestniczyli w ponad 2 210 wypadkach (o 8 proc. mniej, niż w 2012 roku). Największą liczbę wypadków Policja odnotowuje w lipcu i sierpniu (w 2013 roku ok. 35 proc., w 2012 roku - 31 proc. wszystkich zdarzeń z udziałem motocyklistów).

Jak wynika z obserwacji policjantów, najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów są: brawura (58,4 proc.), nieprawidłowe wyprzedzanie (14,6 proc.) i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (9 proc.). W 2013 roku motocykliści spowodowali 967 zdarzeń drogowych. Wina za wypadki drogowe z udziałem jednośladów leży również po stronie innych uczestników ruchu drogowego. W 888 przypadkach do tragicznych wydarzeń przyczynili się kierowcy samochodów osobowych, a w 61 kierujący ciężarówkami. Siedzący za kółkiem wymuszali pierwszeństwo, nie stosowali się do ograniczeń prędkości oraz nieprawidłowo wykonywali manewr wyprzedzania.

Duże zagrożenie na drogach powodują też młodzi motocykliści w wieku 18-24 lata. W 2013 roku spowodowali oni 314 wypadków (37,3 proc. ogółu).

Policja nie ma wątpliwości - w przypadku nawet najmniejszej kolizji motocyklu z samochodem, kierujący jednośladem mają mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. W 2013 roku w wyniku ponad 2 tys. wypadków z udziałem motocyklistów, zginęło 242 kierujących tym pojazdem oraz 11 ich pasażerów, a 1,8 tys. motocyklistów i 267 pasażerów zostało rannych.

Źródło: MSW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.