Przyczyną większości wypadków na drogach jest brawura, alkohol i nadmierna prędkość. Ale jest też i inny wniosek – do wypadków dochodzi bardzo często na wyremontowanych odcinkach dróg z dobrą widocznością i dobrą nawierzchnią, bo na takich drogach kierowcy czują się najpewniej. Stąd na całym świecie, przebudowy dróg idą w kierunku rozwiązań wymuszających ograniczenia prędkości. 
 
Kierowcy nie są zachwyceni nowymi pomysłami, takimi jak wyspy spowalniające ruch czy azyle dla pieszych. Krytyka związana jest z uszkodzeniami kół i opon, które są nieuchronne przy uderzeniu z dużą prędkością w ostry krawężnik. Tymczasem ocenia się, że przy zastosowaniu przejść dla pieszych z azylami, liczba wypadków z udziałem pieszych maleje o 20%. O jedną piątą spada również prędkość pojazdów przy zastosowaniu wysp rozdzielających ruch. Rozwiązanie takie stosuje się zwykle na początku miejscowości.
 
Efekty braku dostosowania do nowych warunków jazdy widać na wielu przebudowanych w ostatnich latach przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich odcinkach dróg. Przykładem jest wyremontowany za 39,5 mln zł odcinek drogi nr 203 Koszalin-Iwięcino, gdzie w dwóch miejscach występują wyraźnie zniszczone elementy, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu. W jednym przypadku bariera energochłonna uratowała prawdopodobnie życie kierowcy. Jej wyraźne wygięcie świadczy o dużej prędkości pojazdu.Gdyby zabrakło tego elementu samochód wjechałby do koryta dopływu rzeki Polnicy.
 
Wyłamane krawężniki wysp spowalniających ruch również świadczą o zbyt dużej prędkości z jaką kierowcy próbują omijać wyspy i azyle dla pieszych. Całkowicie niedopuszczalne, a jednocześnie wyjątkowo częste na naszych drogach, jest dziś omijanie takich wysp z ich lewej strony. Warto by kierowcy wiedzieli, że jazda pod prąd stwarza realne zagrożenie dla życia innych użytkowników drogi. Mandat w takim wypadku wynosi do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, policja wnioskuje o odebranie prawa jazdy i wymierzenie kary do 5 tys. złotych.
 
Źródło: Zachodniopomorski ZDW
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.