Połączenie kolejowe z Kars (północno-wschodnia Turcja) przez Tbilisi w Gruzji do Baku w Azerbejdżanie to współczesne odtworzenie historycznego szlaku handlowego, który w przeszłości stanowił jedną z głównych arterii handlowych, przebiegających ze wschodu na zachód. Polska dostrzega znaczenie koncepcji utworzenia Nowego Jedwabnego Szlaku, łączącego drogą lądową państwa europejskie z obszarem azjatyckim.

Wzmocnienie współpracy w zakresie rozbudowy korytarzy transportowych pomiędzy Europą a Azją było głównym tematem Międzynarodowej Konferencji pn. „Połączenie kolejowe Baku-Tbilisi-Kars – nowe możliwości w rozwoju korytarza Jedwabnego Szlaku”, w której uczestniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak. Odbyła się ona 15-16 października 2014 r. w Baku (Azerbejdżan).

– Realizacja tego projektu zapewni efektywne połączenie komunikacyjne pomiędzy Europą i Azją. Inwestycja stworzy silny impuls do rozwoju współpracy gospodarczej wszystkich krajów położonych wzdłuż tego szlaku. Przyczyni się także do poprawy dostępności terytorialnej tych obszarów oraz zapewnienia spójności różnych systemów transportowych – mówił wiceminister Kubiak.

Wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju przypomniał, że nasz kraj jest zaangażowany w budowę transeuropejskiego systemu korytarzy sieci bazowej, który na obszarze Polski obejmuje dwa z nich, przebiegające ze wschodu na zachód i z południa na północ. – Będziemy koncentrować się na dalszym dynamicznym wdrażaniu projektów transportowych, kładąc szczególny nacisk na osiągnięcie efektu ciągłości na sieci TEN-T – dodał.

W swoim wystąpieniu wiceminister Marcin Kubiak podkreślił, że Polska wspiera rozwój usług ułatwiających tranzyt przez swoje terytorium, angażując się w liczne inwestycje w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury drogowej, kolejowej, a także lotniczej. Dodał, że poprzez rozbudowę centrów logistycznych nasz kraj wspiera rozwój multimodalnych połączeń transportowych.  

Źródło: MIR

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.