23 października ruszyła akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny", której patronuje Komenda Główna Policji i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci i propagowanie noszenie odblasków.

Już w ten weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zwykle najwięcej wypadków z udziałem pieszych, a także śmiertelnych ofiar wśród nich, policja odnotowuje w grudniu, październiku i listopadzie. Przyczynami są złe warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, a także szybko zapadający zmierzch.

Po raz kolejny zwrócono uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych, aby to oni stali się ambasadorami wiedzy i popularyzatorami noszenia odblasków również wśród osób dorosłych.

Od 31 sierpnia br. każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, na chodniku oraz w strefie zamieszkania przepis wprawdzie nie obowiązuje, ale i tam nie zaszkodzi mieć na sobie odblask. Dotychczasowe zapisy ustawy nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Ustawodawca, chcąc ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych, rozszerzył dotychczasowy obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich, niezależnie od wieku.

Polska wciąż jest w czołówce krajów UE, których mieszkańcy są najbardziej zagrożeni śmiercią na drodze. Inną niepokojącą cechą statystyk jest sytuacja niechronionych uczestników ruchu - liczba zabitych pieszych wynosi aż 34% ofiar śmiertelnych na drogach i od lat utrzymuje się na podobnym poziomie – najwyższym w Unii Europejskiej.
 
Źródło: KGP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.