edroga.pl - Opłaty drogowe na Słowacji

Menu

Pt19122014

Ostatnia aktualizacja11:35:56

Wstecz Jesteś tutaj: Strona główna Wiadomości drogowe Opłaty drogowe na Słowacji

Opłaty drogowe na Słowacji

Opłaty drogowe na SłowacjiOd 1 stycznia 2010 r. Republika Słowacka wprowadza nowy elektroniczny system poboru opłat drogowych (myta), który zastąpi obecny system nalepek autostradowych.

Pojazdy mechaniczne o ciężarze całkowitym ponad 3,5 tony lub pociągi drogowe o  ciężarze całkowitym ponad 3,5 tony, przeznaczone do transportu towarów oraz pojazdy mechaniczne, umożliwiające przewóz ponad dziewięciu osób łącznie z kierowcą, muszą być wyposażone w urządzenie elektroniczne – jednostkę pokładową (tzw. OBU – on-board unit), zapewniającą rejestrację liczby kilometrów przejechanych po płatnych odcinkach, a następnie obliczenie ceny opłaty drogowej.

System elektronicznego poboru opłat będzie obejmować wyznaczone odcinki autostrad, dróg ekspresowych oraz wybranych dróg I klasy. Opłata za korzystanie z tych dróg będzie obliczana za pomocą zaawansowanej satelitarnej technologii poboru opłat GPS-GSM. Istota działania systemu polega na tym, że za pomocą jednostek pokładowych (OBU) umieszczonych w samochodach, monitoruje on położenie pojazdów i automatycznie oblicza liczbę kilometrów przejechanych po drogach objętych elektronicznym poborem opłat. Jednostka pokładowa jest nieprzenośna (mocowana do samochodu). Kierowca jest obowiązany sprawdzić prawidłowość jej ustawień i sprawność przed rozpoczęciem jazdy po wyznaczonych odcinkach dróg, w czasie jazdy i po jej zakończeniu. Właścicielom pojazdów poruszających się po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz wybranych dróg I klasy nieposiadających jednostki pokładowej grozi grzywna nawet do wysokości 16.000 EUR.

Osobisty kontakt z klientami zapewnia sieć ponad 100 punktów obsługi klienta na całym obszarze Słowacji, którą tworzą Punkty Kontaktowe i Punkty Dystrybucji. Punkty Kontaktowe oferują możliwość rejestracji w systemie w trybie opłat przedpłaconych oraz w trybie opłat końcowych. Znajdują się one w ośmiu miastach wojewódzkich na Słowacji.

W przypadku samochodów ciężarowych, przekraczających granicę polsko-słowacką, wynajęcie jednostki pokładowej będzie możliwe w Granicznych Punktach Dystrybucji (tylko w trybie opłat przepłaconych) w Vyšnym Komárniku (przejście graniczne Barwinek), Trstenej (przejście graniczne Chyżne) i Skalitem (przejście graniczne Zwardoń). W celu dokonania rejestracji w systemie w trybie opłat przedpłaconych wymagane będą następujące dokumenty: paszport lub dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument określający klasę emisji pojazdu (jeśli nie podano jej w dowodzie rejestracyjnym).

Szczegółowe informacje o elektronicznym systemie poboru opłat drogowych można uzyskać dzwoniąc na numer Infolinii: + 421 2 35 111 111: Do 31.12.2009 r. Infolinia jest dostępna w godzinach 6:00-22:00, obok języka słowackiego udziela informacji także w języku angielskim, węgierskim, niemieckim, polskim i rosyjskim. Od 1.01.2010 r. Infolinia będzie działać non-stop (24 godziny na dobę) w języku słowackim, angielskim i niemieckim, a w godzinach 6:00 - 22:00 również w języku węgierskim, polskim i rosyjskim.

Źródło: www.ambasada-slowacji.pl

Komentarze  

 
Gość
0 #1 Gość 2010-03-10 21:56
a ja juz dostałem za brak tego ustrojstwa mandacik jedynie 1655euro. porazka
Odpowiedz z cytatem | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.

Kod antyspamowy
Odśwież

Sklep edroga.pl - poleca książkę

Infrastruktura wodno-ściekowa w planowaniu miast

Infrastruktura wodno-ściekowa w planowaniu miast

Praktyczny poradnik poświęcony zasadom opracowywania i prezentowania problematyki technicznej infrastruktury wodno-ściekowej w planach zagospodarowania przestrzennego miast.