W najbliższych dniach w Małopolsce rozpoczną się kompleksowe badania ruchu i zachowań komunikacyjnych. 4, 4 tysiąca ankiet posłuży zebraniu najważniejszych informacji dotyczących zachowań, oceny i oczekiwań związanych z transportem i komunikacją. Będą to pierwsze w Polsce badania prowadzone na tak dużą skalę. - Traktujemy te badania z dużą nadzieją na pewną radykalną poprawę transportu – powiedział Roman Ciepiela, wicemarszałek małopolski.

Ankieterzy pojawią się w domach, pojazdach komunikacji zbiorowej oraz przy małopolskich drogach. Zapytają także pieszych, rowerzystów i osoby zmotoryzowane o ich potrzeby. W 28 punktach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych będą ankietowani kierowcy. Dla nich przygotowana jest bardzo krótka i prosta ankieta dotycząca przede wszystkim tego skąd i dokąd jadą oraz jak często podróżują. Badaniu ankietowemu będą towarzyszyły pomiary natężenia ruchu. Wyniki badań zostaną wykorzystane do efektywniejszego zarządzania całym systemem transportu na terenie województwa, a także planowania rozbudowy sieci dróg i sieci transportu zbiorowego.

Kompleksowe badania ruchu zlecił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a za ich realizację odpowiedzialne jest konsorcjum naukowo-badawcze, którego liderem jest Politechnika Krakowska. W skład konsorcjum wchodzą także firmy: PBS Sp. z o.o., EKKOM Sp. z o.o., International Management Services Sp. z o.o. oraz firma Jan Friedberg – Projektowanie dróg i doradztwo w zarządzaniu. Efektem pracy konsorcjum będą dwie prace badawczo – rozwojowe pn: „Opracowanie metodyki tworzenia planu transportu publicznego dla województwa małopolskiego” oraz „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w województwie małopolskim”.

Plan transportowy jest nowym dokumentem w polskim systemie prawnym. Zgodnie z ustawą z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym mają go opracować jednostki samorządowe, m.in. województwa. Zakres ogólny dokumentu określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 maja 2011 r. Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek uchwalenia pierwszego planu transportowego w ciągu 3 lat od wejścia w życie ustawy. Zgodnie z harmonogramem projekt dokumentu dla Województwa Małopolskiego powstanie do końca 2013 r.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.