Wykopaliska archeologiczne, realizowane podczas prowadzonych inwestycji drogowych, odgrywają ważną rolę w ratowaniu dziedzictwa kulturowego. Niebawem będzie można zapoznać się z wynikami badań i odkryciami dokonanymi podczas budowy autostrady A1 na terenie województwa kujawsko pomorskiego.

9 i 10 maja w Bydgoszczy odbędzie się konferencja naukowa dotycząca badań archeologicznych w pasie budowy autostrady A1. W czasie dwudniowego spotkania naukowcy i eksperci z różnych miast Polski przedstawią odkrycia archeologiczne dokonane przed, jak i w czasie realizacji tej inwestycji. Badania prowadzone były przez 14 lat na 130 stanowiskach na powierzchni 230 hektarów. W tym czasie odkryto ponad 80 tysięcy obiektów archeologicznych i pozyskano prawie 2,5 mln artefaktów.

Tereny Kujaw i ziemi chełmińskiej dla badaczy zawsze były terenami atrakcyjnymi archeologicznie. Na tych ziemiach w epoce kamienia osiedlały się pierwsze społeczności rolnicze, a w czasie panowania Imperium Rzymskiego przebiegały ważne szlaki handlowe.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.