Od 2005 roku w każdą trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. To dzień pamięci o ofiarach, zarówno śmiertelnych, jak i rannych oraz ich rodzinach, ale także o służbach ratowniczych, które zajmują się następstwami wypadków.

W Polsce na drogach wciąż ginie zbyt wiele osób. W 2013 roku odnotowano 35 847 wypadków, w których zginęło 3357 osób, a 44059 zostało rannych.

Uczestnicy ruchu drogowego giną najczęściej w wypadkach drogowych poza obszarem zabudowanym. Prawie w co szóstym takim zdarzeniu ginął człowiek, podczas gdy na obszarze zabudowanym w co siedemnastym. Około 42% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego, czyli m.in. piesi i rowerzyści.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki zanotowano w miesiącach jesienno - zimowych (październik-grudzień). Na taki stan rzeczy wpływ mają warunki klimatyczne, a zwłaszcza wcześnie zapadający zmrok i gorsza widoczność. W 2013 roku najwięcej osób pieszych zginęło właśnie w listopadzie - 159, a rannych zostało w grudniu 1 149.

Duże zagrożenie stanowią nietrzeźwi kierowcy, którzy W 2013 roku uczestniczyli w 4028 wypadkach drogowych. Śmierć w nich poniosły 523 osoby, a 4 737 osób odniosło obrażenia.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.