Afrykańscy uczniowie na rowerach„World Bicycle Relief” jest organizacją pozarządową, która dzięki programowi „The Power of Bicycles” poprawia w Afryce życie ludziom i całym społecznościom. Organizacja przeszkoliła ponad 800 lokalnych mechaników i dostarczyła ponad 125 tysięcy specjalnie zaprojektowanych rowerów. Trafiły one do ofiar katastrof, pracowników służby zdrowia, studentów i przedsiębiorców. Strategia tych działań opiera się na zaprojektowaniu, dostarczeniu materiałów i wyprodukowaniu wytrzymałych rowerów, dostosowanych do warunków afrykańskich terenów. Montaż jednośladów odbywa się na miejscu. Organizacja zajmuje się także dystrybucją rowerów w ramach programów „Work-to-Own” i „Study-to-Own” oraz przeszkoleniem mechaników, którzy mogą później dokonywać ewentualnych napraw.

„World Bicycle Relief” prowadzi różne programy związane z rowerami w Afryce. Jeden z nich dotyczy mobilności uczniów i zwiększeniu ich szans edukacyjnych. W ramach programu aż 50 tys. rowerów zostanie rozdysponowanych między uczniów, nauczycieli i wychowawców w wiejskich obszarach Afryki. Dotychczas przekazano już prawie połowę  - około 24 tysięcy. Każda z obdarowanych osób przechodzi krótkie przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i konserwacji roweru oraz podpisuje specjalną umowę. Z pojazdu mogą korzystać również członkowie rodziny, jednak nie może to przeszkadzać dzieciom w dotarciu do szkół. Drugi program „Drzewa-za-Rowery” polega na tym, że dziecko może „zarobić” na rower przez zasadzenie i pielęgnowanie 150 sadzonek drzew. W ramach tego projektu licealiści z południowej Afryki zasadzili już setki tysięcy drzew. 

Posiadanie rowerów znacząco poprawia możliwości transportowe. Jazda na rowerze oznacza dostęp do instytucji publicznych, placówek oświatowych i ochrony zdrowia, ponieważ przyspiesza i ułatwia pokonanie znacznych niekiedy odległości. Rowerzysta może pokonać 4 razy większą odległość niż w tym samym czasie pieszy. Pozwala to oszczędzić wiele godzin czasu, albo wręcz umożliwić wiele działań związanych z pracą i życiem prywatnym.

W każdej szkole „World Bicycle Relief” 85 proc. rowerów przeznacza dla uczniów, a 15 proc. dla nauczycieli i działaczy społecznych. Uczniów wybiera się na podstawie odległości domu od placówki edukacyjnej oraz innych warunków mających wpływ na ich możliwości dotarcia do szkoły. Ze względu na konieczność wyrównywania szans edukacyjnych w Afryce, 70 proc. rowerów mają otrzymać dziewczęta.

Źródło: EPOMM/ Eltis

Tł. IH

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.