W marcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 26 (w lutym minus 30). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 38% (przed miesiącem odpowiednio 9% i 39%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco mniej znaczący od zapowiadanego w lutym.

Spośród badanych podmiotów 20% (przed rokiem 22%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają niekorzystne oceny ogólnej sytuacji gospodarczej, w szczególności przedsiębiorstwa najmniejsze i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób). W porównaniu z przewidywaniami z lutego, przedsiębiorcy ze wszystkich klas wielkości formułują mniej pesymistyczne prognozy.

Mniej negatywne niż przed miesiącem diagnozy i prognozy dotyczące portfela zamówień zgłaszają podmioty najmniejsze i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób). Zmniejsza się również pesymizm ocen bieżących zgłaszanych przez dyrektorów przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), ich prognozy na najbliższe miesiące są optymistyczne.

Oceny bieżącej i przewidywanej produkcji budowlano-montażowej formułowane przez podmioty najmniejsze i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób) są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają bieżącą produkcję budowlano- montażową lepiej niż przed miesiącem, choć nadal niekorzystnie. Odpowiednie prognozy są pozytywne.

Oceny dotyczące bieżącej sytuacji finansowej zgłaszane przez przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości są nadal niekorzystne, choć nieco mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. W największym stopniu pesymistyczne oceny zgłaszają jednostki najmniejsze i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób). Odpowiednie prognozy są mniej negatywne od formułowanych w lutym we wszystkich klasach wielkości.

W bieżącym miesiącu utrzymują się opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe sygnalizowane przez przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości, najbardziej znaczące – przez jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób) oraz średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

Spadek zatrudnienia zapowiadany jest w jednostkach wszystkich klas wielkości, w szczególności w podmiotach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób), jednak w porównaniu z prognozami z poprzedniego miesiąca spadek ten może być wolniejszy.

Ceny robót budowlano-montażowych mogą spadać w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości, w szczególności w podmiotach najmniejszych i średnich (o liczbie pracujących do 249 osób).

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 2,0% (przed rokiem 2,7%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (59% w marcu br., 56% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (57% w marcu br., 56% przed rokiem). W porównaniu z marcem 2012 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 42% do 50%) oraz niedostatecznym popytem (z 43% do 50%). Barierą, której znaczenie spadło w skali roku jest niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 16% do 13%).

Przedsiębiorcy zgłaszają w marcu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 60% (63% w analogicznym miesiącu ub. r.). W marcu 27% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 59% jako wystarczające, a 14% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 21%, 67%, 12%).

Źródło: GUS

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.