Projekt nowego mostu w ciągu drogi krajowej S74 w Woli Jachowej ma powstać w pierwszej połowie 2014 roku. Budowa ma trwać do końca przyszłego roku. Przetarg na rozbiórkę uszkodzonego obiektu i budowę nowego mostu już został ogłoszony.

Inwestycja realizowana będzie w systemie zaprojektuj i buduj, co oznacza, że jeden wykonawca opracuje projekt i zbuduje most. Nowy most będzie miał długość około 18 metrów i będzie o około 10 metrów dłuższy od obecnego obiektu. Nowy most będzie miał konstrukcję jednoprzęsłową betonową sprężoną, obiekt posadowiony będzie na palach wielkośrednicowych. To sprawi, że będzie bardziej odporny na skutki nagłych przyborów wód w rzece. Jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości. Po obu stronach wykonane zostaną chodniki dla pieszych o około półtorametrowej szerokości.

Aktualnie trwa budowa tymczasowego mostu objazdowego w Woli Jachowej, na który w grudniu br. roku planowane jest przekierowanie ruchu pojazdów, korzystających aktualnie z objazdów i warunkowo z uszkodzonego obiektu. Most tymczasowy będzie czynny do momentu oddania do użytkowania docelowego obiektu. Potem zostanie rozebrany. Aktualnie trwają prace przy wbijaniu pali pod konstrukcję tymczasowego obiektu.

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.***

Konstrukcja mostu w Woli Jachowej w ciągu drogi krajowej nr 74 została uszkodzona po nawałnicach deszczowych. 7 czerwca br. obiekt został zamknięty. Jeszcze w czerwcu rozpoczęły się badania uszkodzonego obiektu. Kolejne badania wykazały początek stabilizowania się warunków gruntowo-wodnych, co z kolei umożliwiło wykonanie ekspertyzy dotyczącej możliwości dopuszczenia istniejącego mostu dla ruchu lekkiego. W lipcu został on, po dokonaniu niezbędnych zabezpieczeń, otwarty dla pojazdów do 3,5 tony, przy bezwzględnym zakazie wjazdu na most samochodów ciężarowych. Dla samochodów powyżej 3,5 tony obowiązują objazdy zgodne z oznakowaniem. Dla jadących drogą krajową nr 74 od strony Kielc objazd ten poprowadzony został od Woli Jachowej drogą wojewódzką nr 753 do Wólki Milanowskiej i dalej drogą wojewódzką nr 756 do Łagowa i do drogi nr 74. Objazd dla jadących drogą krajową nr 74 od Kielc pojazdów komunikacji zbiorowej ważących ponad 3,5 tony wyznaczony został od Woli Jachowej drogą wojewódzką nr 753 do Bielin, a następnie drogami lokalnymi do Napękowa i do drogi 74.

Źródło: GDDKiA O/Kielce

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.