Do końca listopada w dziesięciu nowych lokalizacjach powinny zostać zamontowane elementy uspokajające ruch na drodze. To kolejny już etap rozpoczętego rok temu programu zwiększającego bezpieczeństwo ruchu na gdańskich ulicach.

- W ubiegłym roku udało nam się zamontować progi, azyle i inne elementy spowalniające ruch w osiemnastu punktach miasta – wylicza Maciej Radowicz, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni ds. zarządzania. - W tym roku do mapy bezpiecznych miejsc w mieście dojdzie kolejnych 10 – dodaje.

Miejsca, w których realizowane będą tegoroczne projekty są nieprzypadkowe. - Zgłosili nam je mieszkańcy miasta i Rady Dzielnic – wyjaśnia Agata Lewandowska z Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ, odpowiedzialna za projekt. - Przeprowadziliśmy też własne pomiary natężenia ruchu i po badaniach wytypowaliśmy dodatkowe miejsca, w których samochody rozwijały zbyt duże prędkości w stosunku do intensywnego ruchu pieszego – dodaje.

Nowe rozwiązania zastosowane zostaną w następujących lokalizacjach:
- Sówki w rejonie skrzyżowania z Kępną: montaż wyniesionego przejścia dla pieszych w rejonie szkoły,
- Skrzyżowanie ulic Kamienna Grobla-Toruńska-Dobra: mini rondo typu pinezka na wjeździe w strefę TEMPO 30,
- Matemblewska: montaż 4 progów wyspowych i wysp segregacyjnych na 2 przejściach dla pieszych,
- Wyczółkowskiego: strefa TEMO 30 oraz montaż 2 progów wyspowych i wysp segregacyjnych na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły,
- Jasieńska: montaż 2 progów wyspowych w ciągu ulicy,
- Kartuska: montaż 2 progów wyspowych na przejściu dla pieszych,
- Wilanowska: montaż 6 progów wyspowych i wysp segregacyjnych na 3 przejściach dla pieszych,
- Dąbrowskiego w rejonie ul. Płowce: montaż wyniesionego przejścia dla pieszych,
- Kościuszki: demontaż 2 progów wyspowych i wysp segregacyjnych oraz montaż wyniesionego przejścia dla pieszych przed szkołą,
- Jelitkowska: montaż 2 progów wyspowych na przejściu dla pieszych oraz azyli na 2 przejściach dla pieszych.

Program uspokojenia ruchu będzie kontynuowany. Na razie nie wiadomo, w których konkretnie miejscach w roku 2014 montowane będą elementy uspokajające ruch.

Źródło: ZDiZ Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.