Zakończył się najważniejszy etap budowy Trasy Słowackiego w Gdańsku, która połączy Port Lotniczy z Portem Morskim, czyli wiercenie tunelu pod Martwą Wisłą.

– Tunel pod Martwą Wisłą jest pierwszym w Polsce tego typu obiektem, wykonanym metodą TBM (Tunnel Boring Machine) w skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych – powiedziała na uroczystości oficjalnego zakończenia wiercenia drugiej nitki tunelu wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

Dwutunelowy fragment Trasy Słowackiego o długości 1,4 km będzie przebiegał pod Wisłą na głębokości w swym najniższym miejscu prawie 35 m. Każdy z tuneli będzie miał po dwa pasy ruchu. Dzięki przedsięwzięciu gdański port zyska bezpośrednie połączenie z południową obwodnicą miasta, która prowadzi do autostrady A1 i do drogi ekspresowej S7. Wyloty z tunelu zlokalizowane będą na wysokości nabrzeży „Dworzec Drzewny” od strony Ku Ujściu (w odległości ok. 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły) i „Dworzec Wiślany” od strony Węzła Marynarki Polskiej (w odległości ok. 370 m od zachodniego brzegu rzeki). Całkowita wartość projektu pn. Połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk-Trasa Słowackiego to 1,42 mld zł. Trasa o łącznej długości ok. 10 km składa się z czterech zadań inwestycyjnych. Budowa tunelu, która rozpoczęła się 29 maja 2013 r., jest ostatnim z nich. Inwestycja otrzymała ponad 1,15 mld zł dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: MIR

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.