W niedzielę (16 września) rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. Ministerstwo Środowiska od wielu lat prowadzi działania edukacyjne towarzyszące ETZT, zachęcające do ekologicznego podróżowania. W tym roku kampania resortu skupia się na promocji zasad przyjaznej środowisku jazdy samochodem.

- Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą także wymierne korzyści finansowe samym kierowcom - przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.

Ekojazda to taki styl prowadzenia samochodu, który powoduje jak najmniejsze zużycie paliwa. Dzięki trzymaniu się zasad ekojazdy można zaoszczędzić nawet około 1 litra na 100 przebytych kilometrów. Jeżeli więc kierowca pokonuje rocznie 20 tys. km, to w jego portfelu może zostać nawet 1 000 zł. Ponadto, przeciętny samochód emituje do powietrza ok. 160 gramów CO2. Przy założeniu, że kierowca pokonuje 20 tys. km rocznie - powoduje on, że do atmosfery dostają się nawet 3 tony tego gazu. Do zneutralizowania takiej ilości CO2 potrzebnych jest aż 7 drzew. Jeżeli jednak ten sam kierowca będzie stosował zasady ekojazdy, może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 300-400 kilogramów na rok.

Kampania Ministerstwa Środowiska potrwa do 28 września. W jej ramach prowadzone są m.in. atrakcyjne konkursy na antenie ogólnopolskich stacji radiowych, a na tramwajach i autobusach znajdują się naklejki promujące zasady ekojazdy. Ponadto, w tegoroczną akcję włączyło się 87 polskich miast, które prowadzą własne działania edukacyjne.

Źródło: MŚ

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2012-09-20 17:36
Dlaczego w Polsce nie ma małych, tanich samochodów elektrycznych? Ja dojeżdżam do pracy 10 kilometrów i mógłbym nie spalać benzyny tylko ładować akumulator. Przy domu mam gniazdko elektryczne i w pracy też. Zamiast śmiesznych porad o oszczędzaniu paliwa rząd powinien rozpocząć promować ekologiczne samochody.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.