W niedzielę (16 września) rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Kampania, której celem jest zachęcanie do proekologicznych zachowań w poruszaniu się po miastach zakończy się 22 września, w Europejskim Dniu bez Samochodu.

W tym roku hasło Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, do którego przystąpiły 722 miasta z całego świata, w tym 79 z Polski, brzmi „Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!" Organizatorzy chcą przekonać kierowców, że stosując zasady ekojazdy mogą zaoszczędzić konkretną kwotę. Nadal promowana jest również jazda na rowerze lub komunikacją publiczną. W dniach 16-22 września tysiące europejskich miast poprowadzi akcje z zakresu edukacji ekologicznej mające na celu zwiększenie świadomości na temat racjonalnego korzystania z samochodów osobowych.

Każdy ETZT skupia się na konkretnym temacie związanym ze zrównoważoną mobilnością. Władze lokalne w miastach, które przystąpiły do ETZT są zobowiązane do organizowania dla swoich mieszkańców różnych atrakcji na podstawie tego tematu (darmowe przejazdy komunikacją miejską, rajdy rowerowe, konferencje, pokazy samochodów elektrycznych). Są one również zachęcane do uruchomienia i promowania trwałych działań, które wspierają ten motyw.

W tym roku po raz pierwszy Komisja Europejska ufundowała nagrodę dla władz lokalnych, która ma zachęcać do tworzenia i przyjmowania Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. W założeniu mają to być zintegrowane plany mobilności dla osób i towarów, poruszające takie zagadnienia jak poprawa bezpieczeństwa, ograniczenie emisji zanieczyszczeń i hałasu, poprawę jakości środowiska miejskiego oraz dostępności systemu transportowego. Nagrody są częścią kampanii Komisji Europejskiej dotyczącej zrównoważonej mobilności w miastach i są związane ze zbliżającym się Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.

***

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku i odbywa się zawsze w dniach od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej czy car-poolingu.

Źródło: mobilityweek.eu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.