22 września, na koniec Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, obchodzony jest tzw. Dzień bez Samochodu. Co roku w Polsce i w całej Europie zachęca się kierowców, aby skorzystali w tym dniu z komunikacji miejskiej. W wielu miastach jest ona dziś bezpłatna.

Darmowe przejazdy są możliwe na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego, czasem nawet dla osób towarzyszących kierowcy w liczbie odpowiadającej miejscom w samochodzie.

Wprowadzenie bezpłatnego przejazdu ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów i pokazać, że powszechne korzystanie ze środków komunikacji miejskiej może prowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach, ograniczenia emisji zanieczyszczeń, a także skrócenia czasu dojazdu do pracy i powrotu do domu. „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu” organizowany jest pod auspicjami Komisji Europejskiej.

Inicjatywa "Dnia bez Samochodu" pojawiła się w 1998 roku we Francji. Jej popularność sprawiła, że w 2002 roku rozszerzono jej zakres. Tak powstał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który co roku odbywa się w dniach 16-22 września.

Więcej:

ETZT 2014: "Nasze ulice, nasz wybór"


Obchody ETZT w Polsce

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.