Bolonia, Funchal i Nantes zdobyły nagrody za działania na rzecz zrównoważonego transportu podczas konferencji CIVITAS, która odbyła się w październiku we francuskim mieście Brest. Trzech laureatów wyróżniło się pod względem postępu i innowacji w ramach finansowanej z UE inicjatywy CIVITAS.

 

Przyznano trzy nagrody, każdą w innej kategorii: innowacje techniczne, udział społeczeństwa oraz Miasto Roku. Zwycięzcom konkursu udało się uczynić ogromny postęp w tworzeniu bardziej przyjaznego środowisku oraz wydajnego miejskiego transportu. W każdej z kategorii wyróżniono także drugiego i trzeciego finalistę, którzy także zasługują na szczególną uwagę z powodu swojej działalności na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej.

  1. Innowacje techniczne: Nantes (Francja)

Nantes zrewolucjonizowało sposób opłacania za przejazd komunikacją miejską wykorzystując system inteligentnych kart. System zachęca do korzystania z transportu zbiorowego wszystkich, a szczególnie okazjonalnych użytkowników. Dzięki dużemu zaangażowaniu zainteresowanych stron, udało się bezproblemowo zintegrować różne usługi transportowe. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się hiszpański Sadabell, który zrealizował projekt Gran Via, tworząc spójny, inteligentny system sterowania ruchem. Trzecie miejsce zajęło tureckie miasto Kocaeli, które wprowadziło nowe narzędzia poprawiające jakość transportu publicznego.

  1. Udział społeczeństwa: Bolonia (Włochy)

W Bolonii skupiono się na promocji jazdy na rowerach, która objęła również okoliczne miejscowości. Interaktywny i bardzo partycypacyjny projekt wyszedł poza granice Bolonii, popularyzując transport rowerowy dzięki wykorzystaniu nowych kanałów medialnych, łącząc społeczności w co najmniej dziesięciu różnych miastach  regionu. Na drugim miejscu znalazła się Gdynia, która zachęcała społeczeństwo do pieszego, wspólnego odprowadzania dzieci do szkoły. Trzecim wyróżnionym miastem został Aranjuez (Hiszpania), który doceniono za zapewnienie obywatelom możliwości uczestniczenia w promowaniu zrównoważonego transportu i wpływania w dużej mierze na politykę miasta.

  1. Miasto Roku: Funchal (Portugalia)

Funchal, dzięki kompleksowemu i długoterminowemu podejściu do zrównoważonego transportu miejskiego, zintegrowało transport autobusowy i rowerowy, aby ułatwić jazdę na rowerze w mieście. Rozpoczęto także promocję ekologicznego transportu wśród turystów, sprawiając, że historyczna część miasta stała się dla nich bardziej atrakcyjna. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano Bolonii oraz brytyjskiemu Brighton&Hove za dodatkowe działania na rzecz zrównoważonej mobilności, oprócz tych finansowanych z CIVITAS. Na trzecim miejscu ulokowały się duński Aalborg i hiszpańskie miasto Vitoria-Gasteiz za pracę nad zaawansowanym systemem ekologicznego transportu.

Coroczny konkurs CIVITAS jest otwarty dla wszystkich miast, które podpisały deklarację i są członkami Forum CIVITAS. Nagrodą jest oficjalne uznanie i gratulacje Komisji Europejskiej i informacja o tym w europejskich mediach. Poza tym zaproszenia na konferencje i warsztaty na temat zrównoważonej mobilności oraz wyróżnienie na stronie internetowej CIVITAS.

Źródło: CIVITAS

Tł. IH

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.