Zbliża się kolejna, już 5. edycja Kongresu Mobilności Aktywnej, w ramach którego w dniach 11-13 września w halach wystawienniczych "AmberExpo" odbędzie się "Smart Mobility Festival" (Festiwal Inteligentnej Mobilności).

Na specjalnie przygotowanym torze testowym będzie można pojeździć na rowerach elektrycznych czołowych polskich i zagranicznych producentów. Do dyspozycji będzie ponad 40 różnych modeli rowerów wspomaganych elektrycznie, a także elektryczne samochody. Światową premierę nowego pojazdu w swojej flocie zapowiedziała firma Melex. Na specjalną uwagę zasługuje możliwość jazdy na designerskim rowerze zaprojektowanym przez studentów Sopockiej Szkoły Wyższej, z wbudowanym alarmem, nadajnikiem GPS oraz solarną ładowarką do zasilania mobilnych urządzeń elektronicznych.

Uzupełnieniem wystawy będą oryginalne rozwiązania udogodnień do parkowania rowerów, kładki dla pieszych i rowerzystów, pętle indukcyjne służące do liczenia rowerzystów w wybranych punktach miasta i wiele innych ciekawostek technicznych.

Festiwal organizowany jest w ramach projektu ELMOS wspieranego z funduszy Unii Europejskiej (www.elmos-projekt.eu) - wprowadzanie mobilności elektrycznej jako intermodalnego środka transportu w małych i średniej wielkości miastach południowego Bałtyku.

Z kolei ambasada Francji w Polsce zaprasza 11 września br. na warsztaty przybliżające ideę organizowanego dla samorządów konkursu ECO - MIASTO. Samorządy stanowią siłę napędową stosowania podstawowych zasad środowiskowych zrównoważonego rozwoju. One są odpowiedzialne za budowę i utrzymywanie obiektów oraz infrastruktury transportowej, tak aby spełniały potrzeby i podnosiły jakość życia mieszkańców, redukowały zużycie energii i ograniczały zanieczyszczenia. Wymiana doświadczeń między miastami, promowanie najlepszych i sprawdzonych rozwiązań, a także zaangażowanie w te działania mieszkańców to najlepszy sposób na wprowadzanie w życie zasad zrównoważonego rozwoju.

12 września odbędzie się też seminarium eksperckie: "Odpowiedzialny i zrównoważony transport jako elementstrategii rozwoju regionu i kraju". Seminarium odbędzie się w ramach Programu na Rzecz Odpowiedzialnego Transportu, który realizowany jest w ramach Dekady Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ 2011-2020 (United Nations Decade of Action for Road Safety 2011-2020).

Więcej na: www.kongresmobilnosci.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.