W gdańskich autobusach linii 169 pojawiły się specjalne wieszaki, mające ułatwić przewóz rowerów. Pilotażowo wyposażono w nie cztery pojazdy, w których - dzięki zastosowanemu rozwiązaniu - mogą podróżować trzy dodatkowe rowery. Jeśli pomysł się sprawdzi, podobne uchwyty pojawią się też w innych gdańskich autobusach.

- Wybraliśmy linię, która łączy Oliwę z Osową, bo w tym kierunku najtrudniej poruszać się rowerem. Zarówno ze względu na brak drogi rowerowej, jak i na uciążliwość jazdy pod górę - wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki.

Wieszaki zostały zamontowane w autobusach Solaris. Na zlecenie ZKM Gdańsk wykonał je producent pojazdów. Na specjalnej ramie umocowanej wewnątrz autobusu można umieścić obok siebie trzy rowery. Do tej pory w autobusie wolno było przewozić tylko jeden rower.

- Przyglądaliśmy się rozwiązaniom w innych miastach - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W Krakowie, czy Jaworznie takie uchwyty znajdują się na zewnątrz, z tyłu pojazdu. Jest to jednak o tyle niebezpieczne, że kierowca nie jest w stanie dostrzec, czy ktoś wiesza lub zdejmuje rower, albo czy nie spadł on w czasie jazdy. Natomiast rozwiązanie stosowane w USA czy Kanadzie, czyli wieszak z przodu pojazdu, jest niezgodny z normami unijnymi. Stąd pomysł, by rowery umieścić wewnątrz - wyjaśnia Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy. I od razu zastrzega:

- Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne. Zakładamy jednak, że ma służyć przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych np. w razie awarii sprzętu, lub kiedy rowerzyście zabraknie sił na dalszą jazdę.

Jeśli pomysł się sprawdzi, będzie można go zastosować również na innych liniach biegnących z dolnego tarasu Gdańska na górny.

- Będziemy obserwować, jak na uchwyty reagują rowerzyści, ale też inni pasażerowie. Mamy nadzieję, że uda się w tej kwestii pogodzić komfort i jednych i drugich - zapowiada prezes ZKM Gdańsk Jerzy Zgliczyński.

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.