Na terenie Gdańska montowane są tablice informacyjne przypominające o wymogu zachowania bezpiecznego odstępu podczas wyprzedzania rowerzystów. Można je już zobaczyć m.in. na ul. Wita Stwosza, Polanki, czy na Wyspie Sobieszewskiej. Do 10 września pojawi się 107 takich tablic.

Jednocześnie do gdańskich kierowców trafi blisko dwa tysiące naklejek promujących wzajemny szacunek na jezdni i bezpieczne wyprzedzanie rowerzystów.

Grafikę przypominającą o konieczności zachowania przez kierowców co najmniej metra odstępu od wyprzedzanych rowerzystów zaprojektowała społeczność forum rowerowego podrozerowerowe.info.

Tablice pojawią się na drogach wjazdowych do Gdańska oraz przy ulicach, wzdłuż których nie ma wydzielonej infrastruktury rowerowej i rowerem jeździ się na zasadach ogólnych. Celem kampanii jest także przypominanie kierowcom, że rowerzyści są równoprawnymi użytkownikami drogi. Podobne tablice informacyjne stosuje się w innych krajach m.in. na Węgrzech, w Holandii, we Francji i w Kanadzie.

Organizatorem kampanii jest Urząd Miejski w Gdańsku w ramach realizacji projektu abc.multimodal współfinansowanego z programu Południowy Bałtyk.

 

Źródło: UM Gdańsk

Komentarze  
Kierowca2
0 #1 Kierowca2 2013-09-12 10:13
Wiadomo, że przepis o odstępie 1 m jest jednym z tak zwanych "martwych" przepisów, bo chcący zachować przepisowy 1 m kierowca musiałby zmieniać pas na lewy, który jest ciągle zajęty. Czyżby Gdańsk był pierwszym miastem w którym będzie można bezpiecznie jechać rowerem po drodze wielopasmowej? Zobaczymy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.