Stowarzyszenie Klub Inżynierii Ruchu, w oparciu o zebrane opinie swoich członków, przygotowało i przesłało do MTBiGM własne stanowisko do resortowego projektu zmian rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.

W stanowisku Stowarzyszenie KLIR podkreśla, że cechą projektów czasowych organizacji ruchu jest krótkotrwałość ich obowiązywania, konieczność wprowadzania na bieżąco korekt wywołanych nieprzewidzianymi sytuacjami. Trudno sobie więc wyobrazić, by zgodnie z ust. 1a §4 projektowanej zmiany rozporządzenia, projekt tej organizacji ruchu wykonywany był w ramach przepisów prawa budowlanego.

KLIR: stanowisko w sprawie zmian warunków zarządzania

W § 12 ust. 5a projektowany zapis stwierdza: „Jeżeli organizacja ruchu ma charakter tymczasowy, organ zarządzający ruchem przeprowadza co najmniej jedną kontrolę (…) w każdym miesiącu funkcjonowania czasowej organizacji ruchu (…)”. W swoim stanowisku KLIR podkreśla, że ciągła kontrola tymczasowych organizacji powinna być w gestii inżyniera budowy i/lub inspektora nadzoru. Organ zarządzający ruchem powinien być zobowiązany do uczestniczenia jedynie w momencie wdrożenia projektu oraz zakończenia jego obowiązywania.

KLIR zwraca ponadto uwagę na konieczność wprowadzenia zmian w przepisach powiązanych, np. w rozporządzeniu MTBiGM w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Stowarzyszenie wskazuje też na konieczność oszacowania skutków finansowych nowej regulacji. Dodatkowe koszty wiążą się bowiem nie tylko z przygotowaniem projektów organizacji ruchu w strefach ruchu. Potencjalne koszty wzrosną również z powodu wzmożenia kontroli na drogach.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.