Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, prace w ramach projektu Rynek Od.Nowa w Jaworznie trwają. W przyszłym tygodniu inwestycja wkroczy w kolejną fazę, która będzie się wiązała z poważnymi zmianami w organizacji ruchu.

Nowy układ komunikacyjny zakłada całkowite wyłączenie ruchu samochodów w rynku, co przy okazji wymusza zmiany także na większości sąsiednich ulic.

Zmiany ruchu rozpoczną się już od ulicy Grunwaldzkiej. Od poniedziałku (25 lutego) kierowcy nie będą mogli skręcić z niej w ul. Mickiewicza, która stanie się jednokierunkową, od strony ul. Farnej w kierunku ul. Grunwaldzkiej. Dla ruchu całkowicie zamknięta będzie natomiast relacja od ul. Farnej "do góry", w stronę ul. Rynek Główny.

Poważne zmiany będą czekały kierowców także na ulicach Królowej Jadwigi, Plac Jana i św. Wojciecha. Jadąc tą pierwszą w stronę kościoła nie będzie możliwości skrętu w ul. Plac Jana w kierunku rynku. Odcinek pomiędzy kościołem a plebanią będzie całkowicie nieprzejezdny. Ulica Królowej Jadwigi będzie jednak "przedłużona" aż do ul. św. Wojciecha co umożliwi dojazd do ul. Sławkowskiej. Na tym odcinku ul. św. Wojciecha zmieni swój kierunek i będzie jednokierunkową właśnie od strony ul. Plac Jana do ul. Sławkowskiej. Tym samym wyjazd z ul. św. Barbary będzie możliwy tylko w lewo. Przedłużenie ul. Królowej Jadwigi spowoduje także, że zjazd od ul. św. Wojciecha w stronę ul. Grunwaldzkiej stanie się dwukierunkowy.

Zmiany obejmą oczywiście także główną jezdnię znajdującą się w obszarze robót. Całkowicie zamknięta dla ruchu będzie ul. Rynek Główny oraz ul. Pocztowa na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Słowackiego.

W związku z brakiem możliwości przejazdu przez rynek całkowicie zamknięte zostaną również odcinki ulic dojazdowych do głównego placu. Dotyczy to ulic: Stojałowskiego - na odcinku od ul. Wandy do ul. Pocztowej, Sądowej - na odcinku od Stojałowskiego do ul. Żółkiewskiego i Słowackiego - na odcinku od ul. Waryńskiego do ul. Rynek Główny.

Przeniesienie ciężaru ruchu samochodowego na inne drogi wymusiło wprowadzenie na nich ograniczeń w parkowaniu. O zmianach powinni pamiętać głównie mieszkańcy ul. Broniewskiego i ul. 3 Maja, gdzie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się przy prawej krawędzi jezdni.

Podobnie jak przy okazji pierwszej fazy robót, z utrudnieniami w ruchu w rejonie rynku muszą liczyć się także piesi. Wykonawca prac zadba jednak o bezpieczne dojście i dojazd do posesji i punktów handlowych. Na czas realizacji tego etapu przebudowy rynku inaczej będą też kursowały autobusy PKM.

Źródło: UM Jaworzno

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.