W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 15 (w czerwcu minus 17). Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, poprawę koniunktury sygnalizuje 13% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 28% (przed miesiącem odpowiednio 13% i 30%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej, a także oceny i prognozy sytuacji finansowej są mniej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nieznacznie pogarszają się przewidywania dotyczące portfela zamówień, przy utrzymujących się niekorzystnych prognozach produkcji budowlano-montażowej. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują zbliżone do zapowiadanego w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych, nieco mniej znaczący od zapowiadanego w czerwcu.

Spośród badanych podmiotów 20% (przed rokiem 22%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, na poziomie zbliżonym do oczekiwań z ubiegłego miesiąca.

Jednostki wszystkich klas wielkości (z wyjątkiem przedsiębiorstw dużych o liczbie pracujących 250 i więcej osób, których oceny utrzymują się na negatywnym poziomie sprzed miesiąca) zgłaszają nieco mniej pesymistyczne oceny ogólnej sytuacji gospodarczej. Niekorzystne i nieznacznie gorsze od przewidywań formułowanych w czerwcu są prognozy przedsiębiorstw mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). W porównaniu z ubiegłym miesiącem jednostki małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) formułują prognozy nieco mniej pesymistyczne. Przewidywania przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są korzystne, ale nieznacznie ostrożniejsze od prognoz sprzed miesiąca.

Jednostki wszystkich klas wielkości oceniają bieżący portfel zamówień lepiej niż w czerwcu, ale jedynie w przypadku przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są to oceny optymistyczne. Prognozy na najbliższe miesiące są korzystne jedynie w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób).

Nieco mniej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej zgłaszają podmioty ze wszystkich klas wielkości (z wyjątkiem przedsiębiorstw dużych o liczbie pracujących 250 i więcej osób, w których utrzymują się negatywne oceny). Prognozy na najbliższe miesiące są niekorzystne w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 49 osób. Przewidywania formułowane przez jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) i – w szczególności – duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są optymistyczne.

Nieco mniej negatywne niż przed miesiącem diagnozy dotyczące sytuacji finansowej zgłaszają podmioty o liczbie pracujących do 249 osób. Utrzymują się niekorzystne oceny bieżące zgłaszane przez dyrektorów przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieznacznie optymistyczne jedynie w przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

W bieżącym miesiącu znaczące opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe sygnalizowane są przez jednostki ze wszystkich klas wielkości. W porównaniu z czerwcem pogorszenie w tym zakresie odnotowano jedynie w przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Spadek zatrudnienia zapowiadany jest w jednostkach wszystkich klas wielkości, w szczególności w podmiotach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Ceny robót budowlano-montażowych mogą nadal spadać w przedsiębiorstwach wszystkich klas wielkości. Najmniej znaczący spadek cen przewidują podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 2,8% (przed rokiem 3,4%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (61% w lipcu br., 60% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (59% w lipcu bieżącego i ubiegłego roku). W porównaniu z lipcem 2012 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem (z 41% do 45%) oraz niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 24% do 28%). Barierą, której znaczenie spadło w skali roku w największym stopniu są koszty materiałów (z 40% do 37%).

Przedsiębiorcy zgłaszają w lipcu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 73% (75% w analogicznym miesiącu ub. r.). W lipcu 20% przedsiębiorstw budowlano montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 68% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 19%, 69%, 12%).

Źródło: GUS

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.