Do konsultacji społecznych przekazany został projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zawarto w nim propozycje m.in. otwarcia drogi na studia dla osób z doświadczeniem zawodowym, wprowadzenia obowiązkowych praktyk na studiach na profilach praktycznych oraz przyznawania stypendiów naukowych od I roku studiów w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych. Zmiany są dopełnieniem reformy, która weszła w życie 1 października 2011 r.

Nowe rozwiązania mają zapewnić lepsze dostosowanie programów studiów do rynku pracy, potrzeb i zainteresowań studentów oraz przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania potencjału polskich uczelni, twierdzi minister Barbara Kudrycka.

Jedną z ważniejszych propozycji jest umożliwienie dojrzałym osobom z doświadczeniem zawodowym, wiedzą zdobytą na specjalistycznych kursach i szkoleniach, uzupełnienia wykształcenia i zdobycia dyplomu szkoły wyższej poza formalnym tokiem studiów.

Projekt ustawy zakłada również zróżnicowanie uczelni na akademickie i zawodowe, prowadzenie profili ogólnoakademickich oraz praktycznych, a także studiów dualnych. Uczelnie będą miały obowiązek zapewnienia studentom trzymiesięcznych praktyk na studiach o profilu praktycznym.

– Wierzę, że te przepisy zwiększą szansę absolwentów na rynku pracy, umożliwią szerszej grupie osób dorosłych podnoszenie swych kwalifikacji, a szkołom wyższym dadzą możliwość stworzenia atrakcyjnej oferty kształcenia zarówno tych studentów, którzy chcą szybko wejść na rynek pracy, jak i tych, którzy wiążą swą przyszłość z karierą naukową – dodaje prof. Barbara Kudrycka.

Istotne są też zapisy dotyczące przekazania naukowcom praw majątkowych do ich wynalazków, co ma sprawić, że wdrażanie i komercjalizowanie wyników badań będzie dla nich po prostu bardziej opłacalne.

Najważniejsze cele i rozwiązania projektu nowelizacji to również poszerzenie oferty studiów i lepsza jakość kształcenia, zdefiniowanie pracy dyplomowej (praca dyplomowa obejmie nie tylko prace pisemne, ale także opublikowany artykuł, prace projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne), powszechne wykorzystywanie programu antyplagiatowego oraz lepsze zabezpieczenie praw studentów - umożliwienie uzyskania rzetelnej informacji o uczelni, a także zakaz wprowadzania nowych opłat w trakcie studiów.

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.