Województwo śląskie jest pierwszym w Polsce, w którym podpisano Kontrakt Terytorialny na lata 2014–2023.
Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2023 porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych. Przewidziane w kontrakcie przedsięwzięcia są wyceniane na ok. 41 mld zł. Wśród najważniejszych wymienia się m.in. budowę autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy, budowę kolejnego odcinka autostrady od Częstochowy do Tuszyna (w województwie łódzkim) oraz budowę drogi ekspresowej S1 (od Pyrzowic do Bielska-Białej). W sumie na liście znalazło się 90 projektów.
Kontrakt Terytorialny przyczyni się do wzrostu efektywności działań podejmowanych z poziomu krajowego i samorządowego oraz ich lepszego ukierunkowania. Wpłynie na lepszą współpracę na różnych szczeblach realizacji polityk publicznych i zwiększy rolę regionów w kreowaniu polityki rozwoju. Rozmowa o potrzebach i atutach danego województwa w kontekście potrzeb rozwojowych całego kraju, służy ustaleniu priorytetów inwestycyjnych na danym obszarze, dzięki czemu jeszcze lepiej odpowiadają one regionalnej specyfice. Zwiększa się także zaangażowanie samorządów w planowanie rozwoju.
Kontrakt będzie obejmować działania realizowane na poziomie krajowym (przez stronę rządową) oraz na poziomie regionalnym (przez województwo, powiat, gminę). Nastąpi lepsza integracja źródeł finansowania pochodzących z Unii Europejskiej, budżetu państwa i budżetów samorządowych, co przełoży się na komplementarność podejmowanych przez różne szczeble działań rozwojowych. Oznacza to także konkretne oszczędności i wzrost efektywności działań publicznych.
Kontrakty terytorialne podpiszą wszystkie województwa. Kolejny zostanie podpisany w sobotę w Białymstoku.
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki