Z myślą o nowej perspektywie unijnego finansowania województwo kujawsko-pomorskie przygotowuje się do realizacji dziesięciu dużych inwestycji drogowych. Będą to przedsięwzięcia obejmujące kompleksową modernizację i przebudowę dróg w nowoczesnym, wysokim standardzie.

Chodzi o stworzenie sieci dojazdów do autostrady A1 i drogi ekspresowej S5, płynnie rozprowadzających ruch w kierunku mniejszych miejscowości. Te drogi już istnieją, ale ich standard jest niezadowalający. Jeszcze przed rozpisaniem przetargów dotyczących projektowania, zarząd województwa dokładnie określił parametry jakie mają posiadać nowe drogi, by stanowiły bezpieczne i wygodne ciągi komunikacyjne.  

Wszystkie jezdnie będą mieć co najmniej 7 metrów szerokości, pobocza, chodniki i ścieżki rowerowe oraz urządzenia i rozwiązania bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie pionowe, tak zwane azyle dla pieszych i wyspy spowalniające ruch na terenach zabudowanych, bariery, itp.).  

Etap projektowania już się zakończył. Zarząd Dróg Wojewódzkich posiada zezwolenia na realizację części inwestycji, pozostałe otrzyma do końca roku.

- Myśląc o przyszłych inwestycjach drogowych mamy świadomość, że do ich realizacji unijne środki nie wystarczą. Dlatego, jako pierwszy samorząd wojewódzki w kraju, podjęliśmy decyzję o finansowaniu części z tych przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Trwają obecnie procedury przetargowe, które powinny zakończyć się do końca roku. Krok po kroku realizujemy zamierzenia – podkreśla marszałek Całbecki.

Drogi dla których powstała już dokumentacja projektowa:
- DW nr 548 Stolno - Wąbrzeźno
- DW nr 240 Tuchola - Świecie
- DW nr 241 Tuchola – Sępólno Krajeńskie
- DW nr 251 Żnin - granica województwa
- DW nr 255 Pakość – Strzelno
- DW nr 265 Brześć Kujawski – Kowal
- DW nr 559 Lipno – granica województwa.

Drogi dla których powstaje dokumentacja:
- DW nr 254 Brzoza - Wylatowo
- DW nr 269 – Kowal – Izbica Kujawska
- DW nr 270 – Brześć Kujawski – Izbica Kujawska.

W kończącej się perspektywie finansowej na przebudowę 250 kilometrów dróg wojewódzkich samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczył prawie pół miliarda złotych. Blisko 200 mln złotych pochłonął program budowy obwodnic, finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

{gallery}stories/0_wiadomosci_drogowe/_zewnetrzne/zdw-bydgoszcz/mapka-kujawsko-pomorskie{/gallery}

Źródło: ZDW w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.