Z końcem lata i jesienią dochodzi do największej liczby kolizji ze zwierzyną leśną. Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego trzeba liczyć się między innymi z wtargnięciem saren, dzików, a także łosi. Kolizje z tymi gatunkami skutkują największymi uszkodzeniami pojazdów.

Od 2012 roku do połowy 2014 roku na kujawsko-pomorskich drogach wojewódzkich odnotowano 83 kolizje ze zwierzętami. Najwięcej szkód zgłoszono w rejonie Inowrocławia (20 zgłoszeń).

W południowo-zachodniej części regionu na wtargnięcie zwierzyny leśnej na jezdnie najbardziej narażone są odcinki dróg wokół Łabiszyna i Barcina (DW nr 246, 253 251). W tym rejonie notowana jest też stosunkowo duża liczba szkód z udziałem zwierzyny leśnej. Warto też zachować szczególną ostrożność w rejonie Inowrocławia. Liczne szlaki migracji zwierząt przecinają DW nr 252 pomiędzy Inowrocławiem i Zakrzewem oraz DW nr 246 pomiędzy Gniewkowem i Dąbrową Biskupią.

Wokół Torunia szczególną ostrożność kierowcy powinni zachować na DW nr 250 przebiegającej przez zalesione tereny wokół poligonu, na ciągu DW 258 i 654 oraz DW nr 569 biegnącej w kierunku Golubia-Dobrzynia. Kilka zdarzeń w ostatnich latach z udziałem zwierzyny leśnej zanotowano także na DW nr 552 pomiędzy Lubiczem i Pigżą.

W Borach Tucholskich, które ciągną się prawie aż pod Bydgoszcz najwięcej szlaków migracji zwierząt występuje na drogach wojewódzkich wokół Tucholi (DW nr 237, 240 i 241). To także rejon gdzie zanotowano stosunkowo dużo kolizji z udziałem zwierzyny leśnej. Wokół samej Bydgoszczy wiele stwierdzonych szlaków migracji zwierząt przecina DW nr 551 w kierunku Chełmży oraz DW nr 244 otaczającej miasto od północy.

W okolicach Grudziądza i Świecia najwięcej zdarzeń ze zwierzyną leśną stwierdzono na DW nr 239 oraz 534 w rejonie miejscowości Okonin. Szlaki migracji przecinają przede wszystkim drogi położone po zachodniej stronie Wisły (DW nr 238, 239 i 272)

W rejonie Włocławka szlaki migracji zwierząt występują między innymi na DW 267 w kierunku Piotrkowa Kujawskiego, DW nr 268 w rejonie węzła autostradowego Włocławek Północ, oraz na DW nr 559 pomiędzy Lipnem i Kamieniem Kotowym. Ta ostatnia trasa jest między innymi szlakiem migracji łosi.

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Załączniki:
Pobierz (Mapa migracji z podziałem na tereny.pdf)Mapa migracji z podziałem na tereny.pdf[ ]5391 kB
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.