Polski Kongres Drogowy zaapelował w liście do Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o poprawienie wprowadzonych ostatnio przez Sejm przepisów Prawa zamówień publicznych zaostrzających warunki wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia. Spowodują one dalsze pogłębianie nierówności stron w procesie zamówień publicznych.

Sejm uchwalił w dniu 14 września 2012 ustawę o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych i ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi. Ma ona wdrażać dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. W przegłosowanym przez Sejm tekście ustawy znalazły się jednak zupełnie niezwiązane z obronnością przepisy zaostrzające warunki wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenie zamówienia. Spowodują one - zdaniem PKD - dalsze pogłębianie nierówności stron w procesie zamówień publicznych i będą działać szkodliwie na rynek robót budowlanych.

PKD zwrócił się do senatorów o odrzucenie wszystkich zmian w artykule 24 ustawy Pzp i przywrócenie mu brzmienia obowiązującego obecnie. Wyraził też zdumienie, że Sejm w ogóle nie wziął pod uwagę opinii Ministra Spraw Zagranicznych, który wyraził wątpliwość czy podstawa wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przewidziana w art. 24 ust. 1 pkt 1b mieści się w katalogu przesłanek z dyrektywy 2004/18/WE, która kładzie nacisk na przestrzeganie „zasady proporcjonalności”. Ryzyko uznania nowej ustawy za niezgodną z prawem europejskim powinno również stanowić ważny argument za wniesieniem poprawek w toku prac w Senacie nad wspomnianą ustawą - stwierdza PKD.

Źródło: PKD

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.