Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisały porozumienie w sprawie współpracy w zakresie konsultowania lokalizacji i zagospodarowania przejść dla zwierząt oraz ich otoczenia, a także monitoringu korzystania przez zwierzęta z przejść dla nich przeznaczonych.

Na przejściach zostaną zamontowane kamery monitorujące wykorzystanie obiektu przez zwierzęta. Podstawowym celem monitoringu będzie ocena skuteczności „zielonych mostów” oraz zebranie danych do projektowania kolejnych obiektów tego typu i sformułowania ewentualnych zaleceń odnośnie kształtowania powierzchni i otoczenia przejścia. Informacje uzyskane z monitoringu będą mogły być wykorzystywane także w pracach naukowych. Będzie to również forma kontroli czy przejście dla zwierząt nie jest wykorzystywane przez ludzi jako skrót lub przez kłusowników do zastawiania sideł. Zakup, montaż i obsługę serwisową sprzętu niezbędnego do wykonania monitoringu zapewni GDDKiA, natomiast nadleśnictwa zajmować się będą bieżącą obsługą urządzeń i zbieraniem danych.

Monitoring na przejściu w Kromerowie ma zostać uruchomiony w październiku. To pierwsze w województwie górne przejście dla dużych zwierząt, tzw. „zielony most”. Obiekt ma 60 metrów szerokości i 64 metry długości. Ogrodzony jest po bokach ekranem ochronnym o wysokości 2,4 m, by chronić zwierzęta przed hałasem i olśnieniem światłem reflektorów. Na gruntowej nawierzchni posadzono rośliny tak, aby wygląd przejścia jak najbardziej imitował naturalne środowisko.

Kolejne obiekty tego typu powstają na budowanej aktualnie drodze ekspresowej S7 Olsztynek - Nidzica w okolicach Waplewa i pomiędzy Witramowem a Frąknowem. Monitoring w tych miejscach będzie uruchamiany po okresie co najmniej 1 roku od oddania drogi do eksploatacji.

Źródło: GDDKiA O/Olsztyn

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.