Odblaski to prosty sposób, by zachować bezpieczeństwo na drodze. Nie dziwi więc fakt, że coraz chętniej noszą je nie tylko dzieci, ale także dorośli. Wszystkie małopolskie gminy, które chcą wziąć udział w konkursie „Odblaskowa Gmina", mogą zgłaszać swoje kandydatury do końca czerwca.
Od 31 sierpnia 2014 roku, już nie tylko dzieci, ale wszyscy piesi poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym – po drodze, gdzie nie ma chodnika lub drogi przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego – będą zobowiązani do noszenia elementów odblaskowych. Dlatego też Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie organizują konkurs „Odblaskowa Gmina”.
Konkurs to nietypowy sposób na poinformowanie Małopolan o nowych przepisach, a także doskonała okazja do przypomnienia lokalnym samorządom o tym, że warto zainwestować w zakup odblasków. Akcja to także forma promocji dla gmin, które aktywnie dbają o bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Wszystkie małopolskie gminy, które chcą wziąć udział w zabawie, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoich mieszkańców, mogą zgłaszać się do 30 czerwca.
Przez całe wakacje, aż do 14 września, gminy będą mogły zdobywać punkty realizując takie działania jak np. kupowanie odblasków, prowadzenie kampanii i spotkań informacyjnych, czy zatrudnianie strażników szkolnych pomagających dzieciom w przekraczaniu jezdni na przejściach dla pieszych. Najbezpieczniejsze i najbardziej odblaskowe gminy w Małopolsce poznamy już w październiku. Wtedy też ich przedstawiciele otrzymają nagrody, statuetki i pamiątkowe dyplomy.
Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ponad 46% zabitych w 2013 roku w wypadkach drogowych w Małopolsce to piesi. Najwięcej, bo ponad 50% ofiar śmiertelnych, odnotowano w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia. Wśród pieszych – sprawców wypadków drogowych również dominują ludzie starsi, to 40% wszystkich zabitych pieszych sprawców. Elementy odblaskowe to prosty sposób, by stać się widocznym, a co za tym idzie bezpieczniejszym na drodze. Warto wiedzieć, że w nocy pieszy bez odblasków widziany jest przez kierowcę dopiero z 30 metrów – to zazwyczaj zbyt mało, aby zapobiec wypadkowi. Dzięki używaniu odblasków jesteśmy widziani nawet z odległości 130-150 m.
Patronat honorowy nad konkursem objęli Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela – Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz nadinsp. Mariusz Dąbek – Małopolski Komendant Wojewódzki Policji.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego