Posłowie przyjęli nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks wykroczeń. Nowelizacja zmienia zasady korzystania z kart parkingowych, przysługujących osobom niepełnosprawnym oraz placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją tych osób.

Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie przypadków nieuprawnionego posługiwania się kartami. Uprawnione do ich otrzymania będą osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnością ruchową, ale również np. osoby niewidome. Karta będzie mogła być także wydana osobie niepełnosprawnej z takim ograniczeniem, która nie ukończyła 16 lat. W myśl nowelizacji karty będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na 5 lat. Natomiast placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na 3 lata, z obowiązkiem zwrotu dokumentu w przypadku zaprzestania korzystania z pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych.

Ponadto nowelizacja wprowadza zabezpieczenia techniczne kart utrudniające ich fałszowanie i doprecyzowuje sposób umieszczania karty parkingowej w pojeździe. Dotychczasowy przepis określał, że miała być ona położona za przednią szybą w sposób umożliwiający jej odczytanie. Nowelizacja z kolei wskazuje, że widoczne mają być wszystkie techniczne zabezpieczenia karty, jej numer i data ważności, a w przypadku kart wydanych placówce także numer rejestracyjny pojazdu. Nowe przepisy przewidują także utworzenie centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Centralnej Ewidencji Kierowców. Informacje będą usuwane z bazy po 3 latach od upływu ważności karty. Zgodnie z nowelizacją posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej bez związku z jej przewozem albo kartą osoby zmarłej będzie karane grzywną od 20 zł do 2 tys. zł.

Ustawa określa też minimalną liczbę miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w zależności od ogólnej liczby tych miejsc. Np. w przypadku, gdy będzie ich ponad 100, m.in. na parkingach przy centrach handlowych, dla osób z niepełnosprawnością wyznaczonych ma być co najmniej 4 proc. miejsc postojowych. Zgodnie z nowelizacją podmioty sporządzające plany zagospodarowania przestrzennego będą zobowiązane do analizy potrzeb w zakresie liczby potrzebnych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Źródło: Sejm RP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.