- Tylko silny przemysł da podstawę dla rozwoju gospodarki i rynku pracy w Europie. Oczekiwane ożywienie koniunktury powinno pozwolić Unii Europejskiej na aktywny udział w procesach globalnych i uzyskiwanie przewag konkurencyjnych poza naszym kontynentem - powiedziała na trwającej w Krakowie konferencji „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski” wicepremier Elżbieta Bieńkowska.

O ożywieniu przemysłu w Europie od wczoraj dyskutują przedstawiciele Polski, Francji i Niemiec.

– Jestem głęboko przekonany, że tak jak przed 25-laty Polsce, tak teraz Europie bardzo potrzebna jest solidarność i współpraca na rzecz dobra wspólnego. To recepta na światowe spowolnienie gospodarcze, którego skutki wszyscy odczuwamy – podkreślał otwierając całą konferencję Marek Sowa, marszałek Małopolski.

Fabrizio Barbaso, zastępca dyrektora generalnego ds. polityki zewnętrznej i rozwoju instrumentów finansowych dyrekcji generalnej ds. energii w Komisji Europejskiej dodał, że przemysł to filar gospodarki europejskiej. To ponad 80 proc. europejskiego eksportu i generator miejsc pracy poza przemysłem i do roku 2020 trzeba zdecydowanie odwrócić trend spadku udziału przemysłu w unijnym PKB.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przy wsparciu ambasad Francji i Niemiec oraz polskiego Ministerstwa Gospodarki, a także organizacji gospodarczych Konfederacja Lewiatan z Polski, niemieckiego BDI oraz francuskiego MEDEF.

W krakowskim spotkaniu biorą udział wysocy rangą przedstawiciele rządów krajów Trójkąta Weimarskiego, Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz osoby odpowiedzialne za strategie wiodących firm reprezentujących główne gałęzie przemysłu wymienionych wyżej krajów. W sesjach uczestniczy kilkuset gości – przede wszystkim osoby zarządzające firmami przemysłowymi i przedsiębiorcy, a także przedstawiciele samorządu gospodarczego, administracji państwowej i samorządowej krajów Trójkąta Weimarskiego oraz eksperci, naukowcy, media.

Uczestnicy konferencji rozmawiają m.in. o ożywieniu przemysłu w Europie, przemyśle zbrojeniowym, badaniach i innowacjach w zakresie technologii mobilnych.



Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, weimarconference.eu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.