Młodzi paryżanie uczą się jak poruszać się po mieście bezpiecznie i ekologicznie. W stolicy Francji w czerwcu otwarto pierwszy na świecie system rowerów publicznych dla dzieci.

W Paryżu funkcjonuje systemu wypożyczalni rowerów.  Paryski Velib` to system samoobsługowy, organizacyjnie nastawiony na obsługę krótkich wycieczek. Ponieważ system ma promować jazdę rowerową w mieście, pierwsze 30 minut jest bezpłatne dla wszystkich podróżujących wypożyczonym rowerem.

Na wzór tego systemu został uruchomiony P'tit Vélib` dysponujący 300 rowerami, dostępnymi w różnych obszarach miasta, szczególnie w miejscach terenów zielonych i pieszych promenad. „P'tit Vélib`” oferuje wynajem czterech rodzajów rowerów, odpowiednio przeznaczonych dla dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat.

Najmniejszy z oferowanych modeli (La Draisienne) przeznaczony dla dzieci od dwóch do czterech lat. Ten rower nie posiada pedałów, aby umożliwić dzieciom wsiąść na pojazd i uczyć się utrzymania na nim równowagi. Trzy pozostałe rodzaje rowerów są dla starszych dzieci (dostępne są 12, 16 i 20-calowe modele).

Ceny wynajmu zaczynają się od 4 euro (udostępniane są również kaski). Stacje wynajmujące są zlokalizowane w pięciu miejskich parkach. Tego lata powstaną jeszcze dwie kolejne stacje.

Mer Paryża - Anne Hidalgo, powiedziała: P'tit Vélib` to kolejny krok w otwieraniu się naszego miasta dla wszystkich dzieci, które w nim mieszkają bądź je odwiedzają. A promowanie wśród najmłodszych dzieci tego najbardziej przyjaznego ekologicznie środka transportu przyczyni się do tego, że Paryż w przyszłości stanie się bardziej otwarty na wprowadzanie czystszego, niskoemisyjnego transportu.

AS

Źródło: ELTIS

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.