Od niespełna dwóch miesięcy, zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek stosowania odblasków. Mimo to kolejni piesi tracą życie, gdyż kierowcy nie mogą ich dostrzec odpowiednio wcześnie.

Na terenie Mazowsza w tym czasie doszło do siedmiu wypadków, w których zginęli piesi. Ostatnią ofiarą był 57-letni mężczyzna. Zginął w powiecie węgrowskim, potrącony przez samochód, w miejscu gdzie jezdnia zupełnie nie była oświetlona.

Tylko 23 października aż dwanaście poważnych zdarzeń drogowych, w tym dwie ofiary śmiertelne i dziesięciu rannych, odnotowali policjanci na terenie województwa lubelskiego. W jedenastu zdarzeniach brali udział piesi.
Sześciokrotnie zostali potrąceni przez kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Do przeważającej większości tych wypadków doszło po zmroku.

Piesi stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi, oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.
Warmińsko – mazurscy policjanci podczas działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” w miniony weekend zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, ale sprawdzali też czy piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego.

W Ostródzie funkcjonariusze sprawdzali sposób przekraczania jezdni, chodzenie jej właściwą stroną przy braku chodników, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Spośród 15 ujawnionych wykroczeń najwięcej dotyczyło przechodzenia w miejscu niedozwolonym. Pięć osób, w tym trzech pieszych i dwóch rowerzystów za popełnione wykroczenia zostało ukaranych mandatami karnymi. W pozostałych przypadkach interwencje funkcjonariuszy kończyły się pouczeniem.

Podczas działań w Mrągowie policjanci ujawnili również 17 pieszych, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym. Aż 9 z nich zostało ukaranych mandatem.

Z kolei w Ełku ujawniono 34 wykroczenia popełnione przez pieszych. W 4 przypadkach piesi nie dostosowali się do sygnalizacji świetlnej. Natomiast aż 30 przechodziło przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci, w związku z ujawnionymi naruszeniami przepisów, wystawili 24 mandaty oraz zastosowali 10 pouczeń.

W Nowym Mieście Lubawskim policjanci ujawnili 8 wykroczeń popełnionych przez pieszych i jedno przez rowerzystę. W większości przypadków piesi przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. W jednym przypadku pieszy nie posiadał obowiązkowych elementów odblaskowych. W sumie policjanci wystawili 8 mandatów karnych za popełnione wykroczenia, w jednym przypadku skończyło się na pouczeniu.

Podobnie jak piesi, rowerzyści także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe, np. kamizelki, opaski. Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.

Węgorzewscy policjanci w trakcie działań wręczali rowerzystom i osobom pieszym kamizelki odblaskowe. Nie obyło się niestety bez mandatów i pouczeń. Spośród wszystkich nałożonych kar najwięcej dotyczyło przechodzenia w miejscu niedozwolonym.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami policji, skończył się okres informacyjny, kiedy piesi byli jedynie upominani za brak odblasków. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów są już dotkliwsze.

Źródło: KWP Olsztyn, Lublin, Radom

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.