Rusza realizacja drugiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. Wykonawca inwestycji jest już na placu budowy i lada dzień rozpoczną się prace.

Odcinek Drogowej Trasy Średnicowej, oznaczony jako G2 – od ul. Kujawskiej do istniejącego węzła drogi krajowej nr 88 i ul. Portowej – to jedna z największych drogowych inwestycji w historii Gliwic. Będzie to zarazem ostatni fragment DTŚ, łączącej miasta konurbacji śląskiej na trasie Katowice – Gliwice. Umowę na jego budowę podpisało 12 grudnia w gliwickim Ratuszu konsorcjum firm: Eurovia Polska S.A. i Bilfinger Berger Budownictwo S.A. z inwestorem zastępczym – DTŚ S.A.

Trasa o długości około 5,6 km będzie przebiegała w śródmiejskiej części Gliwic. Na tym odcinku „średnicówki” powstanie aż 14 obiektów inżynierskich – wiaduktów, mostów, kładek technologicznych oraz tunel o długości prawie 500 m, którym DTŚ zostanie poprowadzona pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2014 r.

Prace rozpoczną się lada dzień i będą realizowane równolegle w różnych miejscach przyszłej DTŚ. W pierwszych tygodniach prowadzone będą roboty przygotowawcze. Konieczne jest uporządkowanie terenu m.in. wycięcie drzew czy rozebranie obiektów znajdujących się na trasie „średnicówki”. Ruszą także pierwsze roboty inżynieryjne i przebudowa podziemnej infrastruktury. Konieczne będzie ułożenie nowych i przełożenie istniejących sieci: ciepłowniczej, elektroenergetycznej, wodno-kanalizacyjnej czy gazowej. Stąd nieodzowna będzie sprawna współpraca budowniczych z właścicielami instalacji.

Obecnie dopracowywany jest harmonogram robót, a co za tym idzie – projekt organizacji ruchu na czas budowy DTŚ. O tym, które miejsca w pierwszej kolejności zostaną wyłączone z użytkowania i jakie objazdy będą obowiązywać w tym czasie, będzie wiadomo na przełomie stycznia i lutego. W miarę realizacji inwestycji nowo powstające elementy infrastruktury drogowej będą oddawane do użytku, a kolejne ulice zamykane i przebudowywane. Przewiduje się, że istotne zmiany w organizacji ruchu w mieście będą wprowadzane co sześć miesięcy.

Od lipca ubiegłego roku trwa już budowa pierwszej gliwickiej części „średnicówki” – od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej

– Na odcinku G1 przezbrojono już infrastrukturę podziemną, która kolidowała z trasą. Prowadzone są prace związane ze wzmocnieniem gruntu pod nasypy drogowe. Trwa budowa obiektów mostowych nad ulicami: Kujawską, Błonie, Wschodnią oraz nad torami PKP, a także realizacja pali pod most nad rzeką Kłodnicą i autostradą A1 oraz pod łącznicę do tego mostu – informuje Danuta Żak, rzecznik prasowy DTŚ S.A.

W okresie od lutego do grudnia br. część ul. Kujawskiej zostanie zamknięta. Objazd wyznaczono ulicami Błonie i Pocztową.

Odcinek G1 o długości 2,8 km, którego budową zajmuje się firma SKANSA S.A., ma być gotowy w trzecim kwartale 2014 r. Całą Drogową Trasą Średnicową – z Katowic do Gliwic – przejedziemy na początku 2015 r. Obydwa gliwickie fragmenty „średnicówki” będą kosztować prawie miliard złotych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.