Pozytywne sygnały z podlaskich dróg…Podlascy policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach województwa podlaskiego za I półrocze 2012 roku. Analiza danych za ten okres uwidacznia pozytywne tendencje.

Funkcjonariusze, głównie z pionu ruchu drogowego działający we wszystkich jednostkach Policji województwa Podlaskiego w I półroczu 2012 roku prowadzili na drogach województwa systematyczne działania interwencyjne skierowane do wszystkich grup użytkowników dróg. Były to między innymi: „Bezpieczny Weekend” „Pieszy”, „Pasy”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” „Prędkość” czy „Bezpieczny Przejazd”. Podlascy policjanci realizowali też przedsięwzięcia wpływające na kształtowanie świadomości uczestników ruchu drogowego w zakresie respektowania prawa oraz poszanowania prawa innych. W tym celu prowadzona była intensywna działalność informacyjno-edukacyjna zarówno na poziomie lokalnym jak i wojewódzkim. Po 6-miesiącach tego roku analiza bezpieczeństwa w ruchu drogowym wskazuje na pozytywne tendencje.

Mundurowi w pierwszym półroczu br. odnotowali mniejszą liczbę zdarzeń drogowych niż w  analogicznym okresie roku ubiegłego. W okresie od stycznia do czerwca 2012 roku, na terenie województwa podlaskiego doszło do 304 wypadków drogowych, w których 38 osób zginęło a 400 zostało rannych. Policji zgłoszono 5 410 kolizji drogowych. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku policjanci odnotowali:

- spadek wypadków o 41, tj. o 11,9%,

- spadek zabitych o 29, tj. o 43,3 %,

- spadek rannych o 60, tj. o 13,0%,

- spadek kolizji o 669, tj. o 11,0%.

Ponadto, w analizowanym okresie podlascy funkcjonariusze wykonali blisko 154 tys. badań na trzeźwość kierujących. Jest to o prawie 10 tys. badań więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Podejmowane działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w drugim półroczu tego roku będą nadal realizowane, głównie poprzez:

- egzekwowanie oraz kształtowanie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym, w tym przestrzeganie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa, trzeźwość uczestników ruchu drogowego, przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych;

- ochronę pieszych i rowerzystów;

- działalność informacyjno-edukacyjną.

Źródło: KWP Białystok

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.