Na drogach trwają inwestycje realizowane dzięki dodatkowym środkom samorządu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do półmetka zbliża się przebudowa dróg w Wielgiem (powiat lipnowski) oraz Węgorzynie (powiat wąbrzeski), w trakcie przebudowy jest most w Gródku (powiat świecki), dobiega końca Drogowa Inicjatywa Samorządowa.

Dodatkowa pula środków przeznaczonych przez marszałkowską administrację na projekty poprawiające bezpieczeństwo i płynność ruchu na drogach wojewódzkich wynosi 63 miliony złotych. Ich realizacja jest możliwa między innymi dzięki dodatkowym europejskim środkom w wysokości pół miliarda złotych - nagrodzie za sprawne wdrażanie unijnej pomocy w poprzednich latach.
 
Pieniądze wydane zostaną na modernizację dróg i mostów oraz budowę rond i chodników:
- modernizacja odcinka DW nr 239 pomiędzy Gródkiem i Krąplewicami (powiat świecki),
- modernizacja fragmentu DW nr 241 pomiędzy Mroczą i Wielem (powiat nakielski),
- przebudowa fragmentu DW nr 551 w m. Węgorzyn (powiat wąbrzeski),
- modernizacja fragmentu DW nr 558 w m. Wielgie (powiat lipnowski),
- budowa ronda na włączeniu powstającej obwodnicy Nakła w DW nr 241(ul. Poznańska),
- budowa ronda na skrzyżowaniu ul.  Kętrzyńskiego z obwodnicą Wąbrzeźna,
- budowa ronda w Sędzinie na DW nr 266 (powiat aleksandrowski),
- modernizacja mostu na Drwęcy w Brodnicy w ciągu DW nr 560,
- modernizacja mostu w Gródku (powiat świecki) w ciągu DW nr 239,
- budowa 19 chodników w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej.

Kosztem 1,7 mln zł na kanale prowadzącym do elektrowni wodnej w Gródku (powiat świecki) powstaje nowy szerszy most. Po wyremontowaniu filara i przyczółków zmontowana została nowa konstrukcja, która umożliwi także wytyczenie ścieżki pieszo-rowerowej.

Rusza także przebudowa mostu w Brodnicy. W tym mieście zaplanowano rozbiórkę starej konstrukcji oraz budowę nowej przeprawy z dodatkowymi zabezpieczeniami oraz spełniającej dodatkowe wymogi środowiskowe. Most na Drwęcy powstaje w obszarze Natura 2000. Inwestycja pochłonie 5,9 mln zł.

Zaawansowane prace prowadzone są również w Węgorzynie (powiat wąbrzeski) na drodze wojewódzkiej nr 551. Praktycznie od podstaw budowany jest 400-metrowy odcinek drogi przylegający do skarpy. Po modernizacji nasyp nie powinien się osuwać i co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Te prace zakończą się na przełomie listopada i grudnia. Ich koszt to 3,5 mln zł.

Do półmetka zbliżają się prace w Wielgiem (na drodze wojewódzkiej nr 558, powiat lipnowski). W tym roku gotowe będzie odwodnienie, w pierwszej połowie przyszłego roku dobudowane zostaną chodniki, odnowiona zostanie też jezdnia. Inwestycja kosztuje 4,3 mln zł.

Rozstrzygnięty został też przetarg na budowę trzech rond: w Wąbrzeźnie (na skrzyżowaniu Kętrzyńskiego z obwodnicą), Nakle (na przecięciu ul. Poznańskiej z powstającą obwodnicą) oraz w Sędzinie (powiat aleksandrowski, w miejscu skrzyżowania z drogą na Michałowo). Kosztują realizacji tych zadań to łącznie 11 mln złotych.

8 mln zł zarezerwowano na realizację Drogowej Inicjatywy Samorządowej. Dzięki współdziałaniu gmin oraz Urzędu Marszałkowskiego przy wojewódzkich trasach budowane są chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe i zatoki. Prace zrealizowano w kilkunastu punktach, min. w Świeciu na ul. Laskowickiej i Żalnie przy drodze wojewódzkiej nr 240 (powiat tucholski). Roboty kończą się natomiast w Kamieniu (powiat brodnicki), Tupadłach (powiat inowrocławski) i Paterku (powiat nakielski).

Kończy się procedura przetargowa na duże zadania modernizacyjne na odcinku drogi wojewódzkiej nr 239 Gródek-Krąplewice oraz drogi wojewódzkiej nr 241 Mrocza-Wiele. Zadania polegają na odnowie łącznie 9 kilometrów nawierzchni oraz budowie zatok autobusowych.

Dzięki oszczędnościom poprzetargowym możliwe jest kierowanie do realizacji kolejnych zadań. Do połowy 2015 roku odnowiony zostanie fragment drogi wojewódzkiej nr 551 w Unisławiu (powiat chełmiński) oraz ul. Toruńska w Chełmnie (którą przebiega droga wojewódzka nr 550).

Zarząd Dróg Wojewódzkich odnawia obecnie także fragment drogi wojewódzkiej nr 244 w Wojnowie (powiat bydgoski). Przebudowywany jest także fragment drogi wojewódzkiej nr 548 w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski). Inwestycja w tej miejscowości obejmuje również budowę ronda.

{gallery}stories/0_wiadomosci_drogowe/_zewnetrzne/zdw-bydgoszcz/jesien{/gallery}

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.