Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w marcu br. o 17,4% wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 18,5% w marcu ub. roku) i o 24,2% wyższa w porównaniu z lutym br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 15,5 % niż w marcu ub. roku i o 0,4% w porównaniu z lutym br.

Wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ub. roku, jak i lutym br. W stosunku do marca ub. roku wzrost ten wyniósł: w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - 48,6%, w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - 21,7%, a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - 11,7%. W porównaniu z lutym br. w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej produkcja wzrosła o 21,7%, w przedsiębiorstwach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 19,5%, a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 10,7%.

W okresie styczeń-marzec br. produkcja budowlano-montażowa była o 10,6% wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku, kiedy notowano spadek o 15,1%.

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w marcu 2014 r. były o 0,1% niższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano spadek cen budowy budynków (o 0,2%), budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych (po 0,1%). W porównaniu z marcem ub. roku ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 1,6%.

Źródło: GUS

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.