Na ostatnim posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektów nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych. Wśród najważniejszych rozwiązań, które są kluczowe dla rynku zamówień publicznych, projekt zakłada m.in. odformalizowanie i uproszczenie trybu zamówień dotyczący tzw. usług niepriorytetowych o wartościach poniżej progów unijnych.

Projekt zakłada też zwiększenie jawności w zamówieniach publicznych – ogranicza powoływanie się na tajemnicę przedsiębiorstwa do przypadku, w którym podmiot wykaże, że zastrzeżone informacje są nią zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Projekt wprowadza m.in. rozwiązanie dotyczące zjawiska tzw. fałszywego udostępniania potencjału. W celu ograniczenia tego zjawiska, a tym samym podniesienia pewności i jakości zamówień publicznych, projekt wprowadza instytucję solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za szkodę zamawiającego. Ponadto, zgodnie z projektem zamawiający będzie mógł, w uzasadnionych okolicznościach, wymagać zatrudniania na podstawie umowy o pracę - przez wykonawcę lub podwykonawcę - osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia. Chodzi tu o roboty budowalne lub usługi.

Projekt tworzy też mechanizm powstawania dobrych praktyk, czyli wzorcowych dokumentów, które powinny funkcjonować w całym systemie zamówień publicznych jako pomocne i dla zamawiających, i dla wykonawców. Tworzenie takich dokumentów będzie obowiązkiem prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

W związku z poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania, projekt został ponownie skierowany do Komisji Gospodarki.

Źródło: Sejm RP

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.