Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji m.in. z organizacjami drogowymi.

Proponowana zmiana w projekcie dotyczy zakresu obligatoryjnych elementów wniosku o zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót w pasie drogowym.

W obecnym stanie prawnym do wniosku o wydanie zawolenia na zajęcie pasa drogowego należy dołączyć m.in. oświadczenie o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę obiektu umieszczanego w pasie drogowym lub o zgłoszeniu budowy lub prowadzonych robót właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 20 Prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych. Natomiast kolejne przepisy (art. 29a i art. 30 ust. 1 pkt 1a) przewidują dwa alternatywne tryby związane z budową tych przyłączy, tzn. na podstawie zgłoszenia organowi administracji budowlanej (art. 30 us. 1 pkt 1a) lub bez dokonywania jakichkolwiek czynności przed organem administracji budowlanej (art. 29a).

Możliwa jest zatem budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jak i bez dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zamiast tego inwestor jest zobowiązany jedynie do sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dlatego nie jest zasadne, w przypadku wniosku o zajęcie pasa drogowego, wymaganie od inwestora oświadczenia o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę obiektu umieszczanego w pasie drogowym lub o zgłoszeniu budowy lub prowadzonych robót.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.  

Źródło: RCL

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.